خواب خوب و راحت با این راهکارهای طلایی

  • کد خبر : 160735
  • 16 مرداد 1400 - 8:53
خواب خوب و راحت با این راهکارهای طلایی

به گزارش نیوز: بدن ما برای عملکرد های روزانه و اینکه بدن ما در طول روز انرژی داشته باشد نیاز به یک خواب خوب و راحتی دارد. همانگونه که به آب و غذا نیاز دارد.اگر خواب آرام و عمیقی داشته باشید یقینا صبح ها توانایی بیشتری برای کار و زندگی دارید.

پژوهشگران توصیه می‌کنند که برای داشتن یک خواب شبانه خوب و راحت، به زمان خواب و میزان آن توجه کرده و از عواملی که روی آن تأثیر مخرب دارند مانند استرس، کافئین و الکل یا نور مصنوعی وسایل الکترونیکی دوری کنید.

 سلامتی و شادابی بدن در طول روز، به خواب خوب شبانه بستگی دارد. خواب برای انسان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که جنبه‌های مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اهمیت خواب

کندبا خواب خوب شبانه، بدن می‌تواند به طور بهتری به تنظیم احساسات، ترشح هورمون‌ها، تناسب‌اندام، سیستم ایمنی مناسب و عملکرد شناختی درست دست پیدا .

خواب خوب

زمانی که خواب کافی و خوب نداشته باشیم سیستم‌های مختلف بدن ما نیز دچار مشکل خواهند شد.

اهمیت میزان خواب

اینکه می‌گویند همه افراد به هشت ساعت خواب نیاز دارند، یک افسانه است. افراد از نظر میزان نیاز به خواب بسیار متفاوت هستند. برخی از افراد با کمتر از هشت ساعت می‌توانند بدنی سالم و شاداب داشته باشند و زندگی خود را به خوبی مدیریت کنند، در حالی که برخی دیگر برای عملکرد درست، به بیش از هشت ساعت خواب نیاز دارند.

>>>بیشتر بخوانید:

بهترین خوراکی ها برای داشتن خواب راحت

اهمیت زمان خواب

یکی از نکات مهم در خوابیدن، زمان‌بندی خواب است. بهتر است یک زمان ثابت برای خوابیدن و سپس بیدار شدن، در نظر گرفته شود. بدن با برنامه‌ریزی زمانی مشخص برای خوابیدن خود را تنظیم می‌کند که برای سلامت نوزادان و کودکان بسیار اهمیت دارد.

در این صورت طی زمان خواب بر اساس برنامه، بدن حالت خواب‌آلودگی پیداکرده و فرد را متوجه زمان خواب خواهد کرد. افرادی که زمان خواب ثابتی دارند معمولاً زمان بیدار شدن ثابتی نیز خواهند داشت و خواب منظم خواب راحت را به همراه خواهد آورد.

بیدار شدن در میانه شب، طبیعی است

بیشتر مردم بدون اینکه متوجه باشند سریع به خواب می‌روند. این مسئله در افرادی که زمان خواب ثابت دارند نیز معمولاً بدون مشکل دیده می‌شود. با این حال تعداد زیادی از افراد در میانه شب از خواب بیدار شده و به سختی دوباره به خواب می‌روند.

خواب خوب / بیدار شدن در میانه شب، طبیعی است

اگر در ابتدای خواب یا در میانه شب بی‌خوابی به سرتان زد بهتر است از رختخواب بلند شده به کار دیگری بپردازید تا از نظر ذهنی خواب به سراغ شما بیاید.

عادت روزانه در خواب خوب شبانه مؤثر است

ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند به شما کمک تا شب خوب و راحت بخوابید. خودداری از مصرف کافئین و قهوه نیز در زود خوابیدن افراد تأثیرگذار است. باید به خاطر داشته باشیم که مصرف کافئین‌ها حتی در صبح می‌تواند روی زمان خواب شب تأثیرگذار باشد. ممکن است به نظر برسد مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث داشتن خواب راحت می‌شود اما به گفته پزشکان نوشیدن هر نوع الکل باعث اختلال در خواب و به هم خوردن چرخه استراحت بدن می‌شود.

استرس موجب اختلال در خواب می‌شود

بسیاری از افرادی که دچار استرس می‌شوند، از خواب کم یا نامناسب شکایت می‌کنند. برای کاهش استرس بهتر است از ورزش‌های آرامش‌بخش مانند یوگا استفاده کرد. نوشتن می‌تواند به تخلیه فشارهای عصبی فرد کمک کند تا بتواند خواب راحتی را داشته باشد. کتاب خواندن و شنیدن موسیقی نیز می‌تواند عاملی برای آرامش ذهن باشد.

خودداری از تماشای صفحه نمایش وسایل الکترونیکی پیش از خواب

محققان توصیه می‌کنند یک تا دو ساعت پیش از خواب از تماشای صفحه نمایش وسایل الکترونیکی خودداری کنید چرا که نور، عاملی برای تنظیم ساعت بدن روی بیداری است و در صورت وجود نور مصنوعی مانند نور صفحه نمایش وسایل الکترونیکی، بدن خود را در زمان خواب و استراحت نمی‌بیند.

برای خواب خوب خودداری کنید از تماشای صفحه نمایش وسایل الکترونیکی

علاوه بر این نور آبی مختل‌کننده هورمون ملاتونین است. این هورمون به بدن ما کمک می‌کند تا زمان خوابیدن را درک کنیم. اگر از تلفن همراه خود در شب استفاده می‌کنید، میزان روشنایی آن را پایین آورده و از تنظیم شب استفاده کنید تا نور آبی از این طریق فیلتر شود و موجب اختلال زمان خواب نشود.

پایین نگه داشتن دمای اتاق

دمای اتاق را در حدود ۱۶ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد نگه‌دارید چرا که دمای بدن پیش از خواب کاهش پیدا می‌کند بنابراین اگر اتاق خیلی گرم باشد، می‌تواند باعث اختلال در خواب شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=160735

ثبت نظر

-