توصیه‌های لازم برای پزشکان و پرستاران برای مصونیت در برابر کرونا

  • کد خبر : 15991
  • 14 اسفند 1398 - 0:21
توصیه‌های لازم برای پزشکان و پرستاران برای مصونیت در برابر کرونا

کد خبر: ۱۴۵۳۱۶

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۶:۲۸

پزشکان و پرستاران به عنوان اقشار پیشرو در بخش درمان بیش از دیگر اقشار در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و به ویژه کرونا هستید. در این شرایط این اقشار باید به نکات درمانی بیش از دیگر افراد توجه کنند.

به گزارش نیوز:  به نقل از سامانه اطلاع‌رسانی، خود‌ارزیابی و ثبت بیماران کرونا در ایران، توصیه های لازم برای پرستاران و پزشکان برای مصونیت در برابر ویروس کرونا به این شرح است:

در همه شرایط، لازم است سود و زیان هر نوع مداخله تشخیصی درمانی در شرایط موجود به بیمار (و در صورت رضایت وی به خانواده بیمار) توسط پزشک یا تیم درمانگر توضیح داده شود و به صورت تصمیم‌گیری مشترک (Shared Decision Making) برای هر بیمار به صورت فردی (Individual) برای شروع یا ادامه اقدامات تشخیصی درمانی تصمیم‌گیری و برای آینده برنامه ریزی شود.

لازم است خدماتی که جنبه غربالگری دارند و فرد گیرنده خدمت، علامت‌دار نیست، به تعویق افتد.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، لازم است جراحی‌های علاج بخش (Curative) در صورتی که سود حاصل از آنها بسیار بالاتر از زیان احتمالی ناشی از عفونت کورونا یا تعویق درمان باشد، به روال معمول برنامه ریزی و انجام شود، اما ملاحظات مرتبط با عفونت‌های پس از جراحی با دقت بیشتری در نظر گرفته شود.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در خصوص جراحی‌های تسکینی (Palliative) در صورتی که درمان جایگزین کم خطرتری وجود داشته باشد و کیفیت زندگی و بقای بیمار به مخاطره نیفتد، تعویق آن توسط پزشک درمانگر و با در نظر گرفتن ملاحظات بیمار، مد نظر قرار گیرد.

لازم است، تمهیدات لازم برای به تعویق انداختن ویزیت‌هایی که به منظور پیگیری معمول (Routine Follow Up) بیماران مبتلا به سرطان برنامه ریزی شده است یا درخواست ارزیابی‌های پاسخ به درمان (با تصویربرداری‌ها و غیره) در شرایطی که بیمار به لحاظ بالینی مشکل خاصی ندارد، در نظر گرفته شود.

در شرایطی که به لحاظ علمی و سطوح شواهد (Level of Evidence) و توصیه (Level of Recommendation)، در خصوص سودمندی درمان‌های رادیوتراپی و شیمی درمانی، تردید وجود دارد از ادامه تجویز آن‌ها یا شروع درمان صرف نظر شود.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در خصوص بیمارانی که تحت درمان هستند یا در مرحله تصمیم‌گیری درمانی هستند، لازم است پزشکان درمانگر در مورد سود و زیان درمان‌ها (شامل کموتراپی و رادیوتراپی) با بیمار و خانواده وی صحبت کرده و تا حد ممکن درمان‌های تسکینی (Palliative)، یا مواردی، چون تزریق بای فسفونات که سود کمتری از نظر حفظ کیفیت زندگی یا افزایش بقا دارند را به تعویق بیاندازند.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در خصوص بیمارانی که تحت درمان هستند یا در مرحله تصمیم‌گیری درمانی هستند، لازم است پزشکان درمانگر در مورد سود و زیان درمان‌ها (شامل کموتراپی و رادیوتراپی) با بیمار و خانواده وی صحبت کرده و تا حد ممکن درمان‌های کمکی (Adjuvant یا Neo- Adjuvant) را به موارد بسیار سودمند محدود کرده و بقیه موارد را به تعویق بیندازند.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در شرایطی که سود شیمی درمانی به زیان حاصل از عفونت احتمالی برتری دارد و امکان رژیم‌های جایگزین وجود دارد، به جای رژیم‌های شیمی درمانی بستری، از رژیم‌های شیمی درمانی سرپایی استفاده شود تا زمان ماندگاری بیمار در مراکز درمانی کاهش یابد.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در شرایطی که سود شیمی درمانی به زیان حاصل از عفونت احتمالی برتری دارد و امکان رژیم‌های جایگزین وجود دارد، به جای رژیم‌های شیمی درمانی با تعداد دوره بیشتر از رژیم‌های با تعداد دوره کمتر و به جای رژیم‌های با فاصله‌های کم (هفتگی) از رژیم‌های با فاصله‌های طولانی‌تر استفاده شود.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در شرایطی که سود شیمی درمانی به زیان حاصل از عفونت احتمالی برتری دارد و امکان رژیم‌های جایگزین وجود دارد، به جای رژیم‌های شیمی درمانی تزریقی، از رژیم‌های شیمی درمانی خوراکی استفاده شود تا زمان مواجهه بیمار با مراکز درمانی کاهش یابد.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در شرایطی که سود شیمی درمانی به زیان حاصل از عفونت احتمالی برتری دارد و امکان جایگزینی وجود دارد، به جای رژیم‌های شیمی درمانی بستری، از پمپ‌های انفیوژن شیمی درمانی در خانه استفاده شود تا زمان مواجهه بیمار با مراکز درمانی کاهش یابد.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، در شرایطی که سود رادیوتراپی به زیان حاصل از عفونت احتمالی برتری دارد و امکان پروتکل‌های جایگزینی وجود دارد، به جای رادیوتراپی‌های با جلسات طولانی‌تر، از درمان‌های کوتاه مدت (Short Course) استفاده شود.

با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بند‌های بالا، ویزیت بیماران برای تجویز نسخه شیمی درمانی و ارزیابی از نظر امکان انجام شیمی درمانی (شامل بررسی پرفورمنس یا آزمایش) به یک ویزیت محدود شود.

در مواردی که امکان پذیر باشد، پزشکان و پرستاران و تیم درمانگر، از ظرفیت فضای مجازی برای اطلاع رسانی علایم بیماری خود یا آزمایش‌ها و ارزیابی‌های تصویربرداری استفاده کنند تا رفت و آمد بیمار کاهش یابد.

استفاده از ماسک و دستکش برای پرستاران و پزشکان شاغل در مراکز تشخیص و درمان سرطان ضروری است.

پرستاران در بخش شیمی درمانی سرپایی یا بستری که در تماس نزدیک و اجتناب ناپذیر با بیماران هستند ترجیحا از لباس یا گان مناسب، ماسک N۹۵ و عینک استفاده نمایند.

در خصوص شرایط پیوند مغز استخوان، لازم است بالاترین سطوح محافظتی برای کانیوزن و بیماران در نظر گرفته شود.

در هر مراجعه بیمار، به علائم مشکوک توجه و تب بیمار اندازه گیری شود.

در صورت بروز علایم مشکوک به عفونت کوروناویروس در بیماران، به ویژه تب و سرفه، انجام شیمی درمانی لغو و مشاوره‌های لازم در اولین فرصت صورت گیرد و مطابق آخرین ویرایش فلوچارت تشخیص و درمان بیماری COVID ۱۹ در سطوح ارائه خدمات سرپایی و بستری عمل شود.

در هر مراجعه بیمار جهت شیمی درمانی، علاوه بر تعداد و درصد نوترفیل‌ها (ANC) به عدد لنفوسیت‌ها و لنفوپنی احتمالی توجه شود و در صورت شک به ابتلا به کورونا ویروس مطابق آخرین ویرایش فلوچارت تشخیص و درمان بیماری COVID ۱۹ در سطوح ارائه خدمات سرپایی و بستری عمل شود.

منبع: میزان

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=15991

برچسب ها

ثبت نظر

-