کم خوابی احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

  • کد خبر : 15685
  • 13 اسفند 1398 - 20:58
کم خوابی احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

نیوز/ یک متخصص بیماری های عفونی گفت: کم خوابی با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا را افزایش می دهد.

مهسا پروری منش روز سه شنبه اظهار داشت: خواب همچون یک ویتامین ضروری برای بدن عمل می کند که بدن ما هر روز به میزان معلومی از آن نیاز دارد.

وی با بیان اینکه کم خوابی به شدت سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، یادآور شد: افرادی که دچار کم خوابی هستند بیشتر از دیگر افراد جامعه در معرض ابتلا به بیماری های ویروسی همچون آنفلوآنزا و کرونا قرار دارند.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی استرس را نیز یکی از عوامل کاهش سیستم ایمنی بدن دانست و اظهار داشت: افراد مضطرب و اشخاصی که دچار بیماری های عصبی هستند سیستم ایمنی ضعیف تری در مقایسه با دیگر افراد جامعه دارند.

پروری منش توضیح داد: افرادی که به سختی به خواب می روند و یا استرس دارند باید مصرف قهوه و انواع خوراکی های کافئین دار را کاهش دهند.

وی افزود: ویروس ها در حقیقت با باکتری و قارچ تفاوت شان در این است که آنها بیشتر شرایط یکسانی دارند اما به طور معمول ویروس ها ریزتر هستند و به دلیل تغییر شکلی که می دهند، طیف دارویی ضدویروس کمتری داریم.

این پزشک توصیه کرد: سالانه تنوعی از ویروس ها را تجربه می کنیم و در مورد سرماخوردگی به حدود یک هزار مورد می رسد؛ به ویژه کودکانی که تازه وارد اجتماع می شوند به طور معمول با سرماخوردگی روبه رو می شوند اما بیشتر تلاش می شود تا با استراحت و مصرف مواد مقوی بیمار بهبود یابد زیرا خود بدن پس از مدتی ضد ویروس را تولید می کند؛ از این رو بیشتر پزشکان بر این باور هستند چندان دارو تجویز نشود چرا که با گذشت مدتی از زمان ابتلا به ویروس، سیستم ایمنی بدن ترشحاتی برای مقابله با آن خواهد داشت و در نتیجه موجب بهبودی خواهد شد.

پروری منش ادامه داد: علایم اولیه کرونای جدید مانند سرماخوردگی های ویروسی است اما تب و بدن درد و سرفه مهم تر و سایر علایمی مانند آبریزش بینی هم ممکن است در بیمار وجود داشته باشد اما درصدش کمتر است.

به گفته وی برخی افراد حتی با وجود ابتلا به ویروس کرونا ممکن است دچار تب خفیفی شوند و در مقابل برخی دیگر با وجود سرفه های شدید و خلطی، آلوده نباشند؛ اختلاف نظر بین پزشکان در مورد بیماری هم از این امر سرچشمه می گیرد.

این پزشک متخصص گفت: مصرف سوپ و مایعات گرم، استراحت و بالابردن سیستم ایمنی بدن تا زمان بهبودی در همه موارد از سرماخوردگی تا آنفلوآنزا و کرونا مورد تاکید پزشکان است اما افراد دچار اضطراب، افراد دارای بیماری های زمینه ای از جمله نارسایی قلبی و زنان باردار تاکنون به عنوان گروه های آسیب پذیرتر شناسایی شدند.

پروری منش افزود: برخلاف تصور شایع، کودکان هم ممکن است این بیماری را بگیرند اما چون بدنشان به هر علتی مقاومت دارد به موارد منجر به فوت چندانی ختم نمی شود.

وی افزود: بسیاری بیماران با رعایت مسایل بهداشتی، مراقبت های ابتدایی، استراحت و سپری شدن دوره درمان بهبود می یابند و ممکن است ۱۰ درصد مبتلایان نیاز به بستری پیدا کنند.

این پزشک متخصص به ناشناخته بودن ویروس کرونای جدید اشاره کرد و یادآور شد: برخی پزشکان بر این باور هستند، از زمانی که ویروس از راه دهان، بینی یا چشم وارد بدن انسان می شود، می تواند بین ۲ تا ۱۴ روز بدون علایمی واگیر داشته باشد و در مقابل برخی باور دارند که از زمان آغاز سرفه یا عطسه امکان سرایت دارد که البته هنوز اثبات نشده است.

پروری منش با تاکید بر اینکه کرونا قابل پیشگیری است، گفت: با راهکارهای ساده مانند رعایت فاصله منطقی با دیگران، ضدعفونی کردن سطوح، خودداری از ازدحام جمعیت، روبوسی و دست دادن و شستن مداوم دست ها با آب و صابون می توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد.

نفر در این استان به بیماری کرونا مبتلا شده اند که یک نفر از آنان فوت کرده است.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

در استان کرمانشاه تاکنون ۶ نفر به بیماری کرونا مبتلا که یک نفر آنها جان باخته است، در کشور نیز یک هزار و ۵۰۱ نفر به آن مبتلا و ۶۶ نفر جان خود را از دست داده اند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=15685

برچسب ها

ثبت نظر

-