فیلمساز قانون‌گریز از جشنواره برلین جایزه گرفت

  • کد خبر : 15680
  • 13 اسفند 1398 - 20:54
فیلمساز قانون‌گریز از جشنواره برلین جایزه گرفت

به گزارش مشرق، مراسم اختتامیه هفتادمین دوره جشنواره برلین، روز گذشته برگزار شد و فیلمی‌از یک فیلمساز قانون‌گریز ایرانی، جایزه خرس طلایی بهترین فیلم را گرفت؛ فیلمسازی که در میان مردم ایران چندان شناخته‌شده نیست و تنها جشنواره‌های خارجی به‌دلیل سیاه‌نمایی‌هایش علیه ایران او را به خوبی می‌شناسند.

این فیلم به‌طور غیرقانونی ساخته شده است؛ هرچند جای سؤال و بررسی است که یک فیلمساز محکوم شده در نهادهای رسمی ‌کشور، چگونه و با حمایت چه مراکزی، به سادگی سه فیلم ساخته و به جشنواره‌ای خارج از کشور ارسال کرده است، اما نکته مهم سیاست‌گذاری ضدایرانی جشنواره برلین است؛ جشنواره‌ای که مدیر سابق آن سال گذشته در نشست خبری پس از برگزاری، به صراحت بر سیاسی بودن آن صحه گذاشت و گفت که برلیناله، یک جشنواره سیاسی است. مدیر جدید این جشنواره نیز به‌طور روشن، با سیاستی ضدایرانی و با هدف دخالت و تأثیرگذاری بر سینمای ایران کار خودش را آغاز کرد و امسال به فیلمی ‌که غیرقانونی در ایران ساخته شده بود، بدون توجه به ارزش‌های هنری، جایزه دادند.

اما نکته مهم، حمایت و تشویق برخی از مراکز، ازجمله خانه سینما از این فیلم و کارگردانش است. همچنین حضور پررنگ مدیران سینمایی در جشنواره‌ای ضدایرانی چون برلین نیز حائز اهمیت است!

گزارشی تحلیلی از متن و حواشی هفتادمین جشنواره فیلم برلین به زودی در صفحه تصویر روز کیهان منتشر خواهد شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=15680