کاهش مراجعه به مراکز خونگیری سراسر کشور در آستانه سال جدید

  • کد خبر : 15402
  • 10 اسفند 1398 - 11:57
کاهش مراجعه به مراکز خونگیری سراسر کشور در آستانه سال جدید

کد خبر: ۱۴۴۸۲۳

تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ – ۰۹:۱۹

با نزدیک شدن به سال جدید، مراجعه به مراکز خونگیری در سراسر کشور کاهش پیدا کرده و وضعیت منابع خونی بحرانی است.

به گزارش نیوز:  هر ساله با برودت هوا و سرما، مراجعه مردم به مراکز اهدای و انتقال خون کاهش می‌یابد و گا‌هی خیل عظیمی از بیماران نیازمند فراورده‌های خونی را با مشکل روبرو می‌سازد.

همیشه وقتی صحبت از اهدای خون به میان می‌آید افراد واژه «اهدای خون اهدای زندگی» را در ذهن خود می‌آورند، اما حرف تا عمل بسیار است، شعاری که همیشه آن را می‌شنویم، اما این شعار با وجود ساده بودن می‌تواند در زمان اجرا شدنش همه روزه جان میلیون‌ها نفر را در جهان نجات دهد. هنوز خون طبیعی انسان‌ها می‌تواند تنها راهکار و رکن اصلی حفاظت از سلامت انسان‌ها یا جلوگیری از مرگ‌ها در اثر خونریزی، اعمال جراحی، تروما یا برخی بیماری‌های خونی باشد.

اهدا کردن خون می‌تواند برای پاکسازی بدن از مواد سمی و رفع کننده انواع سرطان‌ها در بدن تا حد زیادی حائز اهمیت باشد و علاوه بر آن کاهش وزن را نیز به همراه دارد، به طوری که اهدای خون می‌تواند سبب کاهش وزن شود و از آن به عنوان یک روش کمک درمانی برای کاهش وزن می‌توان یاد کرد. همچنین لازم بذکر است؛ اهدای خون می‌تواند گلبول‌های جدید در خون بسازد.

خون یک ماده حیاتی است که نبود آن می‌تواند مشکلات و حتی اغلب خطرات جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال داشته باشد اهدای آن در آخرین روز‌ها و ماه‌های سال می‌تواند بسیاری از هموطنان را نجات دهد.

اعمال جراحی، انواع تصادفات شدید در ماه‌های آخر سال سیر صعودی دارند و همه‌ این‌ها یاری همه هموطنان را می‌طلبد تا در یک اقدام مثبت قطره‌ای از خون خود را به هموطنان اهداء کنند.

کدام بیماران نیازمند اهدای خون هستند

بیماران خاص، بیماران تالاسمی، دیالیزی، انواع بیماری سرطان نیازمند فراورده‌های خونی هستند، اما این در حالیست که ایران جزء ۵ کشور برتر آسیا در طب انتقال خون است.

بر اساس این گزارش؛ خون ایرانیان همیشه از سالم‌ترین خون‌های اهدایی سراسر دنیا بوده و برای همین جایگاه ایران در آسیا بالا است و در جایگاه همکار دائمی who قرار دارد.

محمدرضا مهدی‌زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران آخرین وضعیت منابع خونی کشور را بحرانی دانست و گفت: مراجعه به مراکز خونگیری در سراسر کشور کاهش پیدا کرده است، به طور کلی وجود بیماری کرونا و آثار زیان‌باری که برای کشور به همراه دارد، می‌تواند افراد جامعه را در شرایط ناپایدار مشکلات روحی و روانی قرار دهد و مشکلات عمده‌ای را بر جای بگذارد.

او افزود: با نزدیک بودن ایام عید نوروز دغدغه بسیاری از مراکز انتقال خون شروع شده، کمبود فراورده‌های خونی، نیاز مبرم بیماران نیازمند، همه با یک افت شدید روبرو شده، به طوری که از دو روز پیش مراجعه به مراکز اهدای خون در سراسر کشور کاهش یافته است.

مهدی زاده بیان داشت: نیاز به خون در کشور یک نیاز دائمی است و انتقال آن به هموطنان زمان خاصی را افراد سلب نمی‌کند، لذا سعی داشته باشیم در روز‌های پایان اسفند که نیاز فراورده‌های خونی به مراتب افزایش پیدا می‌کند به هموطنان کمک کنیم. زیرا حیات برخی افراد وابسته به تزریق خون و فرآورده‌های خونی و فراورده‌های پلاکتی است.

او در ادامه خبر داد: یک واحد اهدایی خون می‌تواند جان سه بیمار را نجات دهد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران از پاکسازی و ضدعفونی کردن مراکز انتقال خون در روز‌های تشنج آور کشور بدلیل بیماری کرونا خبر داد و گفت: تمامی مراکز انتقال و اهدای خون عاری از هرگونه آلودگی در خصوص ویروس کرونا است، زیرا بدلیل خون گیری و حساس بودن تجهیزات مصرفی، دستگاه‌ها و تمامی موارد مخصوص خون گیری ضدعفونی می‌شوند و علاوه بر تجهیزات، پرسنل کادر درمانی مراکز انتقال خون نیز مسائل حفاظتی را رعایت می‌کنند تا با مراجعه افراد به مراکز انتقال خون هیچ گونه مشکل یا بیماری افراد را تهدید نکند. همچنین شایان ذکر است؛ فعالیت مراکز درمانی همانند روز‌های گذشته و به صورت عادی و مستمر به افراد اهدا کننده ارائه خدمت می‌کند تا با انتقال خون سالم باعث نجات بیماران کشور شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=15402

برچسب ها

ثبت نظر

-