جاده پر پیچ و خم اختصاص سهمیه بنزین نوروزی

  • کد خبر : 14976
  • 09 اسفند 1398 - 20:41
به گزارش نیوز،

از زمانی که نرخ بنزین اصلاح و سهمیه بندی آن اجرا شد،   با توجه به رسم دوره های قبل سهمیه بندی، این توقع در مردم به وجود آمد که دولت سهمیه ای هم به عنوان هدیه نوروزی در نظر بگیرد، امسال اما با شیوع کرونا ویروس و توصیه مسئولان به پرهیز از مسافرت، اختصاص سهمیه نوروزی با تردیدهایی مواجه شده است.

اخبار اقتصادی – چندی پیش وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد تخصیص ۱۲۰ لیتر بنزین سفر ویژه ایام نوروز را به هیئت دولت ارائه کرده بود اما زنگنه وزیر نفت طی یک ماه اخیر چندین بار از عدم تصمیم‌گیری در این زمینه خبر داده و گفته این موضوع در حال بررسی در دولت است و اعلام تصمیم نهایی را به جلسه روز چهارشنبه ۷ اسفندماه موکول می کرد.

روز چهارشنبه خبری اعلام شد مبنی بر اینکه  ۶۰ لیتر بنزین برای سفرهای نوروزی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ مجلس شورای اسلامی اختصاص یافت. البته این به معنای اختصاص نهایی سهمیه نوروزی نبوده و برای تایید نیاز به تصویب در صحن علنی مجلس دارد.

از آن روز تاکنون مجموعه وزارت نفت اعلام می‌کنند که هنوز هیچ مصوبه‌ای در این زمینه دریافت نکرده‌اند. در حالیکه قرار بود تا پایان چهارشنبه (۷ اسفند) تصمیم نهایی در خصوص واریز سهمیه بنزین نوروزی اتخاذ شود.

شهرام رضایی مدیر برنامه ریزی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کشور  در این خصوص،گفت: تا کنون به ما ابلاغیه مبنی بر سهمیه بنزین نوروزی اعلام نشده است اما برای اجرا آمادگی داریم.

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم در این خصوص گفت: تاکنون هیچ دستور رسمی در این باره به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ نشده است. البته هر زمان که این ابلاغیه صادر شود، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آن را اجرا خواهد کرد.

وی افزود: ازنظر فنی مشکلی برای اختصاص سهمیه بنزین سفر به مالکان خودرو‌ها وجود ندارد و هرزمان که دولت در این زمینه تصمیم بگیرد این سهمیه در کارت سوخت مالکان خودرو اعمال خواهد شد.

مصوبه اختصاص سهمیه نوروزی پس از تایید در کمیسیون تلفیق، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم به رای گذاشته می‌شود که در صورت تصویب برای اجرا به  قوه مجریه ابلاغ خواهد شد.

در نهایت وزارت نفت با ابلاغیه دولت، سهمیه تعیین شده برای نوروز را به معاونت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران سهمیه مشخص شده را به کارت‌های سوخت واریز خواهد کرد.

طبق اطلاعات بدست آمده از منابع آگاه وزارت نفت، دولت مخالف تخصیص سهمیه نوروزی با نرخ لیتری یک هزار و ۵۰۰ تومان در ایام عید است که تاخیر در اعلام نتیجه این فرضیه را تقویت می کند.

حال با وجود گذشت دو روز از زمان گفته شده برای اعلام نتیجه نهایی سهمیه نوروزی بازهم باید منتظر ماند و دید آیا امسال عید، باک خودروها با بنزین هدیه پر خواهد شد یا خیر؟

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14976

ثبت نظر

-