افزایش هفت برابری سکته مغزی در میان جوانان ایرانی

  • کد خبر : 14972
  • 04 مرداد 1400 - 10:10
افزایش هفت برابری سکته مغزی در میان جوانان ایرانی

نیوز: سکته مغزی عارضه‌ای بسیار جدی و مرگبار است که در اثر اختلال خون‌رسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد.طبق آمار مسئولان سکته مغزی در میان جوانان ایرانی هفت برابر میانگین جهانی است. در این میان عوامل محیطی نظیر آلودگی، تغذیه، استرس و اضطراب و مواردی از این قبیل می توانند تاحدزیادی بر سکته ها موثر باشند.

سبک زندگی ایرانیان و محیطی که در آن زندگی می کنند می تواند با افزایش شمار سکته ها امید به زندگی را کاهش یا حداقل امید به زندگی مفید در ایران را کمتر کند.

سن سکته مغزی در کشور

«سن سکته مغزی در کشور بسیار پایین آمده و سالانه ۱۰۰ هزار نفر در ایران به سکته مغزی دچار می شوند و این موضوع بسیار خطرناکی است.» این اظهارنظر توسط الهه تقوایی زحمتکش، نماینده انجمن سکته مغزی ایران انجام شد. اگر روزگاری میانسالان و سالمندان زخم خورده سکته مغزی بودند اینک جوانان هم قربانی شده اند. جوانانی که گرفتار سبک غذایی و شیوه نادرست زندگی هستند.

آن چنان که طی مدت اخیر کم نمی شویم که جوانانی بر اثر سکته مغزی رهسپار دیار باقی شده اند. اگر زمانی سوالمان این بود که چرا جوانان سکته مغزی می کنند؟ اکنون تا حدودی این مساله عادی شده است. گرچه سکته قلبی به راحتی با اصلاح سبک زندگی، ورزش، جلوگیری از چاقی، دیابت و فشار خون قابل پیشگیری است، اما باید گفت که در میان پنج عامل اول مرگ و میر در دنیا قرار دارد.

حال در این میان نسخه هایی که برای فشار خون بالا پیچیده می شود مزید بر علت است، چرا ناآگاهی به درمان فشار خون بالا و تجویز روش سنتی امکان دارد که فرد را به مرز سکته مغزی بکشاند. بنابراین باید گفت که آمار سکته مغزی در میان جوانان به مرز هشدار رسیده است و باید با تغییر سبک زندگی مانع بروز آن شد.

پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می شوند. بر اساس آمار میدانی سکته های مغزی در مردان ایرانی ۲۵ درصد بیشتر از زنان است. از سوی دیگر، پژوهش ها نشان می دهند افرادی که در سخن گفتن به دو زبان مهارت دارند، احتمال بهبودی و درمان آن ها در صورت بروز سکته مغزی، دو برابر دیگران است.

این آمار را تایید نمی کنیم

عضو کمیسیون بهداشت در مجلس درباره اینکه گفته شده جوانان ایرانی هفت برابر بیشتر از میانگین در معرض سکته مغزی هستند، می گوید: من این آمار را درست نمی دانم. علل سکته مغزی از جمله چاقی، عدم تحرک، مصرف الکل، استعمال سیگار، رژیم غذایی نادرست و. فقط مختص کشور ما نیست.

بنابراین من فکر می کنم که این آمار از بیخ و بن درست نباشد. اصغر سلیمی ادامه می دهد: باید وزارت بهداشت و درمان در این زمینه اظهارنظر کند و بیینیم که آیا این آمار را تایید می کند یا نه.

این عضو کمیسیون بهداشت در مجلس عنوان می کند: قطعا باید وزارت بهداشت و درمان برای بیمارانی که نشانه های سکته مغزی را دارند، پرسشنامه ای تنظیم و بررسی کند که این افراد چه زمینه هایی دارند تا علل بروز سکته های مغزی مشخص شود. آن گاه براساس آمار صحیح قضاوت کنیم، اما اینکه بیماری را به معضلات اجتماعی ربط دهیم، به نظر من درست نیست.

>>>بیشتر بخوانید:

با مسواک زدن روزانه از سکته مغزی در امان بمانید!

علل بیماری سکته

سلیمی عنوان می کند: از سوی دیگر، باید متخصصان و مراکز هم با دقت نظر بیشتری و با پژوهش روی بیماران به صورت ریشه ای علل بیماری سکته مغزی را دریابند و برای درمان آن پیشنهادات و راهکارهای مناسب خود را ارائه دهند. این عضو کمیسیون بهداشت در مجلس اضافه می کند: اینکه افراد برای خود دارو تجویز کنند، اصلا کار درستی نیست. هر فردی بیماری شرایط مختص خود را دارد و باید داروی خاص خود را که پزشک تجویز می کند، مصرف کند.

او ادامه می دهد: قطعا افراد باید خود مراقبتی علمی داشته باشند، یعنی به صورت دوره ای هر شش ماه یک بار به درمانگاه ها و پزشک خانواده مراجعه کرده و وضعیت فشار خون، قند، وزن و قد خیلی خود را بررسی کنند. سلیمی بیان می کند:

باید از طریق پیشگیری خودمراقبی کنیم، چراکه احتمال دارد به دلیل سبک غلط زندگی بیماری هایی به وجود آیند. او خاطرنشان می کند: حتما بیماران باید با پزشک خانواده یا متخصص مربوطه مشاوره کنند و براساس دستور آن افراد از خودشان مراقبت به عمل آورند. این در حالی است که نباید دائما پزشک خود را عوض کنیم. توصیه ما این است که درمان را با پزشکی که به آن اعتماد داریم ادامه دهیم.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14972
-