روز از نو، بازی از نو!

  • کد خبر : 14748
  • 09 اسفند 1398 - 12:40
روز از نو، بازی از نو!

به گزارش نیوز، ساعت ۱۰ صبح دیروز قرار بود فغانپور، معاون حقوقی فدراسیون درباره تأیید صلاحیت‌ها حرف بزند و به رسانه‌ها بگوید از بین نامزد‌هایی که برای انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کردند و ۱۰ فرم امضا شده اعضای مجمع را هم به فدراسیون ارائه دادند، چند نفر مرحله احراز صلاحیت را به سلامت پشت سر گذاشتند، اما دو اتفاق موازی این نشست خبری را عقب اداخت.
ابتدا جمعی از خبرنگاران از امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون خواستند به خاطر شیوع کرونا این نشست را به زمان دیگری موکول کند و سپس خبر رسید فدراسیون جهانی فوتبال با ارسال نامه‌ای از فدراسیون فوتبال ایران خواسته ابتدا اساسنامه‌اش را اصلاح کند و بعد دنبال برگزاری انتخابات باشد.
اگرچه در اطلاعیه فدراسیون فوتبال آمده نشست فغانپور برای ارائه گزارش کمیته ۳ نفره تأیید صلاحیت‌ها به خاطر درخواست برخی رسانه‌های گروهی عقب افتاد، اما به نظر می‌رسد دلیل اصلی همان دستورالعمل فیفا باشد.
گویا فیفا روز سه‌شنبه نامه‌ای به فدراسیون فوتبال فرستاده و اعلام کرده اساسنامه فدراسیون مورد تأییدش نیست و از فدراسیون خواسته ابتدا اساسنامه‌اش را درست کند و بعد دنبال برگزاری انتخابات باشد. فیفا طی یک سال گذشته بالغ بر ۳ بار از فدراسیون فوتبال خواسته بود اساسنامه خود را اصلاح کند.
حالا با توجه به این مسئله که فدراسیون از انجام این دستور خودداری کرده، فیفا نامه‌ای جدی‌تر خطاب به فدراسیون نوشته و مخالفت خود را با برگزاری مجمع انتخاباتی تا پیش از اصلاح اساسنامه اعلام کرد.
گویا در سال ۲۰۱۹ میلادی، دو نفر از کارمندان بخش حقوقی فیفا به نام آلکساندرا و لارا به اتفاق یک نفر از کنفدراسیون فوتبال آسیا به تهران می‌آیند و جلسه‌هایی با اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال برگزار می‌کنند تا اساسنامه جدید مطابق اساسنامه فیفا برای فدراسیون فوتبال ایران نوشته شود. مهدی تاج آن زمان به اعضای هیئت رئیسه دستور می‌دهد تمامی همکاری‌ها را با تیم حقوقی فیفا و نماینده AFC داشته باشند تا اعتماد آن‌ها جلب شود، ولی بعد از آن که اساسنامه نوشته می‌شود، تاج برای مصوب کردن آن به مشکل می‌خورد چرا که تعاریف جدیدی از واژه‌های حاکمیت، دولت و ماهیت فدراسیون در این اساسنامه وجود داشت که تصویب آن زمان زیادی می‌برد و باید بررسی می‌شد. اصلاح اساسنامه بعد‌ها از دستور کار فدراسیون و از اولویت‌های تاج خارج شد چرا که مسئولان فدراسیون دغدغه‌های دیگری داشتند تا این که آن‌ها روز ۲۰ بهمن برای فیفا نامه‌ای ارسال کردند و از فیفا خواستند اجازه بدهد انتخابات ۲۵ اسفند را با همان اساسنامه مصوب سال ۹۰ برگزار کنند، اما فیفا ۵ اسفند به درخواست آن‌ها پاسخ منفی داد و اعلام کرد باید ابتدا اساسنامه را تصویب و سپس انتخابات را برگزار کنند.
معلوم نیست چرا از ماه آگوست ۲۰۱۹ تا به حال اصلاح و تصویب اساسنامه مدنظر مجمع و هیئت رئیسه نبود و حالا هم با توجه به دستور فیفا، چاره‌ای جز لغو انتخابات نیست. بعید است فیفا از موضع خود کوتاه بیاید. این نهاد بین‌المللی از این عادت‌ها ندارد! حالا در تهران دو روایت به گوش می‌رسد؛ عده‌ای می‌گویند آقایان خودشان از تهران به زوریخ گزارش کرده‌اند وزارت ورزش قصد ورود به انتخابات فوتبال را دارد و از فیفا خواسته‌اند با تعویق انتخابات جلوی زیر سؤال رفتن استقلال فوتبال را بگیرد و عده‌ای هم معتقدند مهدی تاج می‌دانست فیفا اجازه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال با اساسنامه قبلی را نمی‌دهد و به همین دلیل، با خیال راحت استعفا کرد و کنار کشید تا فدراسیون در ظاهر به سمت انتخاب رئیس جدید برود، اما یکی از نزدیکان فدراسیون به نیوز گفت: «این روایت‌ها منصفانه نیست. اصلاح اساسنامه به درخواست فیفا، با همکاری تاج انجام شد، ولی بنا به برخی کلیدواژه‌ها که در اساسنامه وجود داشت، امکان مصوب کردن آن نبود و تاج می‌خواست سر فرصت با همکاری ورازت ورزش، این اساسنامه را در دولت مصوب کند که شرایط فوتبال تغییر کرد.»
به هر حال حالا بازی انتخابات نیمه‌کاره می‌ماند و اول باید دوستان سراغ تصویب اساسنامه فیفا بروند و بعد دوباره روز از نو و بازی از نو!


کارشناسان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
تعویق انتخابات تا اصلاح اساسنامه به نفع فوتبال ایران است؟
ناصر نوآموز: با ایجاد اصلاحات شاهد حضور فوتبالی‌ها خواهیم بود
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: قطعاً با اصلاح اساسنامه جدید و ایجاد شرایط برای حضور اهالی فوتبال در مجمع می‌توان امیدوار بود که انتخابات بهتری را برگزار کنیم. قطعاً این اساسنامه دارای اشکالاتی بوده که فیفا هم این اشکالات را بررسی کرده است. به نظرم باید شرایط طوری باشد که بزرگان و پیشکسوتان بتوانند نامزد انتخابات شوند، ولی حالا با نوع گزینش‌ها این مسئله بسیار سخت است. حتی در مجمع فدراسیون هم فوتبالی‌ها حضور کمرنگ‌تری دارند.
سعید آذری: قطعاً به سود فوتبال ایران می‌شود
مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان در این خصوص گفت: من بار‌ها اعلام کرده‌ام که اساسنامه فعلی فدراسیون فوتبال ده‌ها ایراد دارد و متأسفانه برخی دوستان از صحبت‌های من ناراحت شدند، اما حالا ظاهراً فیفا هم این ایرادات را گوشزد کرده و خواهان ایجاد تغییر در آن شده است و اجازه برگزاری انتخابات را تا قبل از تغییرات جدید در اساسنامه نمی‌دهد. به نظر من شاید این مسئله باعث خیر شود و ما با تغییرات جدید در اساسنامه بتوانیم شاهد حضور بزرگان و اهالی فوتبال در انتخابات باشیم.
بیژن ذوالفقارنسب: برخی قوانین دست و پاگیر هستند
کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: من هم ایرادات زیادی را در اساسنامه فدراسیون فوتبال وارد می‌دانم و قطعاً می‌شود با اصلاح کردن آن‌ها و ایجاد فضای لازم شرایط را برای حضور بزرگان و مربیان و بازیکنان بزرگ‌مان در انتخابات فراهم کرد. در حال حاضر این امکان وجود ندارد که بسیاری از بزرگان فوتبال ما نامزد انتخاباتی شوند چرا که مثلاً سابقه مدیریت ۱۰ ساله ندارند و این بهانه‌ای شده که ما از حضور آن‌ها در انتخابات جلوگیری کنیم. فوتبال باید دست فوتبالی‌ها باشد نه اینکه با قوانین دست و پای آن‌ها را ببندیم.
حسن حبیبی: از فوتبالی‌ها می‌ترسند، بهانه‌جویی می‌کنند
سرمربی اسبق تیم‌های ملی کشورمان در این خصوص گفت: آقایان از اهالی فوتبال می‌ترسند و دوست ندارند آن‌ها سهمی در انتخابات داشته باشند به همین دلیل اساسنامه را طوری نوشته بودند که مربیان و بازیکنان بزرگ فوتبال نتوانند در انتخابات شرکت کنند. حالا شاید دستور فیفا برای تغییر اساسنامه بهانه‌ای شود تا فوتبالی‌ها سهم بیشتری در انتخابات پیدا کنند و این به سود فوتبال ایران خواهد بود. من همیشه گفته‌ام تا زمانی که غیرفوتبالی‌ها از فدراسیون فوتبال نروند، این فوتبال روی خوش نخواهد دید به همین دلیل از فوتبالی‌ها می‌ترسند.
مجید جهانپور: اصلاحات اساسنامه‌ای لازم است
کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص به نیوز گفت: اصلاحات اساسنامه‌ای در فدراسیون فوتبال لازم به نظر می‌رسد چرا که اکثر فوتبالی‌ها با این اساسنامه مشکل دارند و آن را مانع حضور فراگیر خانواده فوتبال در انتخابات و مجمع می‌دانند. من معتقدم اساسنامه فعلی ایرادات زیادی دارد و همین که باعث می‌شود بزرگان فوتبال نتوانند نامزد انتخاباتی یا عضو مجمع شوند، معلوم است که باید بازنگری در آن صورت بگیرد و فیفا کار درستی کرده که خواهان تغییر در اساسنامه شده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14748

ثبت نظر

-