آسیب پذیری شدید زیرساخت‌های حمل و نقل اروپا در برابر تغییرات اقلیمی

  • کد خبر : 14520
  • 09 اسفند 1398 - 1:16
آسیب پذیری شدید زیرساخت‌های حمل و نقل اروپا در برابر تغییرات اقلیمی
به گزارش نیوز،

یک کمیسیون منطقه‌ای سازمان ملل در یک بررسی که عنوان شده اولین مورد از این نوع است، اعلام کرد، کشورهای اروپایی نیازمند سرمایه‌گذاری در آماده سازی زیرساخت‌های حمل و نقل خود برای تاثیرات تغییرات آب و هوایی هستند یا اینکه با صدها میلیون دلار هزینه‌های بازسازی مواجه می‌شوند.

اخبار اقتصادی – این مطالعه که طی ۴ سال توسط یک گروه کارشناس در کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای اروپا صورت گرفته است و دیروز منتشر شد، بخش هایی از زیرساخت ها را نقشه برداری می کند و آنها را با پیش بینی‌های داده‌های اقلیمی پوشش می‌دهد.

این کمیسیون، ۵۶ عضو دارد اما این این مطالعات بیشتر بر قاره اروپا متمرکز است. این مطالعه بررسی می‌کند چه میزان شرایط آب و هوایی شدید نظیر لغزش زمین و سیل می‌تواند پل‌ها را از بین ببرد همچنین تغییرات اندک نظیر افزایش دما می‌تواند مسیرهای ریلی را خم کند.

جین رودریگوئز، سخنگوی این کمیسیون در یک گزارش ۱۹۹ صفحه ای با نام «تأثیرات تغییرات اقلیمی و سازگاری برای شبکه‌های حمل و نقل بین المللی» گفت: «سازگاری تغییرات آب و هوایی با زیرساخت‌های حمل و نقل تاکنون بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است و این چیزی است که ما دقیقا می خواهیم با این مطالعات تغییر دهیم.»

وی در پاسخ به پرسشی در مورد پیش بینی خسارت گفت: «حرف چند میلیون دلار اینجا و آنجا نیست. بلکه حرف صدها میلیون دلار است.»

وی گفت دو مورد از مناطق اصلی که آسیب پذیرترین وضعیت به تغییرات آب و هوایی را دارند، بنادر دریای شمال و زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی در امتداد مدیترانه است.

بر اساس یک سناریوی اقلیمی، در گزارشی سال ۲۰۱۸ که در مطالعات این کمیسیون آمده است، ۶۰ درصد بنادر دریایی اتحادیه اروپا در سال ۲۱۰۰ احتمالا با ریسک بسیار بالا در مواجه با طغیان رودخانه ها قرار دارند.

«بخش عمده زیرساخت های حمل و نقل در منطقه و بیشتر کشورهای جهان برای تغییرات اقلیمی قرن ۲۰ ساخته شده اند و نه برای رخ دادهای آب و هوایی شدید که اکنون قرار است رخ دهد.» «مشخصا، این یک مشکل است.»

وی افزود بسیاری از کشورها به اندازه کافی برای تعمیرات در سال‌های اخیر سرمایه گذاری نکرده‌اند که این امر ریسک‌ها افزایش می‌دهد.

گزارش سازمان ملل یک سناریوی سیل در رود راین در نزدیک شهر اوبروزل در سال ۲۰۳۰ را بررسی می‌کند که جاده ها، راه‌های آبی از جمله حمل و نقل زغال سنگ، سنگ آهن و نفت خام را به همراه مسیرهای ریلی تحت تاثیر قرار می دهد.

این مطالعات نشان می‌دهد مقداری از ترافیک حمل و نقل آبی می‌تواند به حمل و نقل ریلی منتقل شود، اما نه همه آن و ظرفیت حمل و نقل ریلی کافی نیست و هزینه اضافی برای هر روز ۲٫۵ میلیون یورو (۲٫۷۱ میلیون دلار) است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14520

ثبت نظر

-