اهرام مصر؛ یکی از مهم ترین و باشکوه ترین سازه در مصر

  • کد خبر : 14428
  • 08 اسفند 1398 - 22:04
اهرام مصر؛ یکی از مهم ترین و باشکوه ترین سازه در مصر

اهرم مصر از مهمترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند که نمادهای این تمدن نیز به‌شمار می‌روند.

شهر قاهره واقع در کشور مصر، قرن هاست که رمزهای بسیاری را در دل خود حفظ کرد. یکی از اجزای هفتگانه عجایب دنیا، اهرام جیزه بوده که به احتمال قوی مطالبی زیادی در مورد این اهرام خوانده یا شنیده اید.

قرن هاست که این مثلث های غول پیکر، ساکت و خاموش شاهد دیدار بازدیدکنندگان بیشماری بوده اند، کاشفان کنجکاوی که هر کدام با اشتیاق به دیدنشان رفته اند. تلاش های زیادی شد تا اسرار این هرم ها گشوده شوند و بتوان از عجایب آنان سر در آورد، ولی هنوز ناگشوده باقی مانده اند. بسیاری بوده اند که به طمع یافتن گنجینه ای، هرچند مختصر به آسیب زدن به اهرام مصر پرداخته اند، ولی این مثلث های عظیم هنوز با متانت و صبوری تماشاگر تلاش های بی اندازه افراد بیشماری هستند.

اهرم مصر از مهمترین و باشکوه‌ترین سازه‌های بر جای مانده از تمدن مصر

>>>بیشتر یبخوانید:

آشنایی با ترسناک ترین مقاصد گردشگری اروپا

داستان ها و افسانه های گوناگونی، پیرامون راز ساخت اهرام مصر زبان به زبان آمده و گاه باعث وحشت و گاه تشدید کنجکاوی گشته اند. چگونگی مهندسی این هرم ها، همچنان یکی از سوال های بزرگ بدون جواب محسوب می شود. آخرین خبرها در مورد این مسئله حاکی از آن بوده که به تازگی دالانی در آن کشف شده که تا به حال از نظرها مخفی بوده و کسی متوجه آن نشده است. باهم درباره راز ساخت اهرام مصر بیشتر خواهیم خواند. ما را همراهی کنید که همراهی شما افتخار ماست.

پیشینه اهرام

قدمت و پیشینه ساخت اهرام مصر به دوره چهارم مصر مرتبط است. زمانیکه این اهرام با عظمت بنا گردید، تا ۴۰۰۰ سال مرتفع ترین بنای دست بشر محسوب می شد. این اهرام به درستی در زمره شگفت انگیزترین ها ثبت شد، چرا که با پیشرفت هایی که در تمام زمینه های تکنولوژی، ادوات حفاری و باستان شناسی انجام شده، هنوز از پیچیده ترین ساخته و مهندسی های روی کره سبز محسوب می شود.

پیشینه اهرام

از قرون متمادی تاکنون، این سازه ها بعنوان مقبره فرعون های بزرگ بشمار می آیند و قدرت، توانایی و هوشمندی پادشاهان سازنده آنان را به رخ جهانیان می کشند. البته ناگفته نماند که در کنار اهرام مصر دیدنی های دیگری نیز وجود داشته که آن ها جای خود را دارند، مانند مجسمه ابوالهول که به اعتقاد خیلی ها به منظور نگهبانی از این اهرام ساخته شده است. یکی از این اهرام از دوتای دیگر قدری بزرگتر بوده که با نام خوفو معروف است، یعنی کسی که با افق در ارتباط هست. دو هرم دیگر که کوچکترند، با نام های خفرع به معنای بزرگ و دیگری با نام موکرینوس به معنای ملکوتی شناخته می شوند.

اعتقادات مصریان در مورد زندگی دنیا و آخرت

طبق راز ساخت اهرم مصر ، زندگی در این دنیا موقت بوده و زندگی در دنیای دیگر مهمتر است. طبق همین اعتقاد، در دوره های باستان خانه های خود را از خشت و گل می ساختند. در مقابل، مقبره ها همه از سنگ های محکم بودند تا هم در برابر باد و باران مقاوم باشند و هم در مقابل سارقان محکم و غیرقابل نفوذ.

اعتقادات مصریان در مورد زندگی دنیا و آخرت

وقتی روح بدن را ترک می کند و به دنیای دیگر می رود، هر شبانگاه برای دیدار جسم خود به آن سر می زند و سعادت از آن کسی است که بتواند جسم خود را در این دیدارهای شبانه پیدا کند. به همین سبب است که برای بقای جسم آن را مومیایی می کنند تا سالیان سال، حفظ شده و باقی بماند. همراه اموات اشیای مورد علاقه و قیمتی شخص را نیز دفن می کنند، چون در دنیای دیگر به آن ها احتیاج پیدا خواهد کرد.

قبرستان های اطراف از آن چه کسانی هستند؟

در نزدیکی سه هرم بزرگ، چند هرم کوچک وجود داشته که دوتا از آنان متعلق به مقبره دو ملکه و آخری از آن دختر فرعون بوده که در آن ها دفن هستند. در اطراف سه هرم کوچک، قبرستان بزرگی دیده شده که از آن نزدیکان و بستگان فرعون هستند. یک ردیف دیگر قبرهای بزرگ بوده که متعلق به مقام های بالای دربار هستند و همینطور قبرستانی در سوی دیگر اهرام دیده شده که به نظر می رسد در دوره بعدی ساخته شده و مربوط به فرعون بعدی است.

قبرستان های اهرم مصر

از نکات عجیب دیگری که باعث شگفتی باستان شناسان هست، اینکه بر روی سنگ های اهرام، نقش اشکالی مانند هواپیما و هلیکوپتر است. برخی اعتقاد دارند ساخت چنین سازه هایی با این عظمت نمی توانسته به تنهایی کار انسان بوده باشد و احیانا از موجودات هوشمند در این کار کمک گرفته شده است، زیرا این سنگ ها با هیچ وسیله ای نمی توانستند جابجا شده باشند. خلاصه که هنوز راز ساخت اهرام مصر ناگشوده باقی مانده و همچنان علاقمندان به رمزگشایی باستانی در حال تلاش برای گشودن قفل این رمزها هستند.

مجسمه مرموز و معروف ابوالهول در اهرم مصر

این مجسمه عظیم نصف انسان و نصف دیگر شیر، جز افسانه های مصریان بود. ابوالهول که به آن اسفینکس هم گفته می شود، از تخته سنگی یک دست خلق شده و ۷۰ متر طول و ۲۰ متر بلندیش است. ابوالهول به معنای پدر وحشت بوده که بعد از نام اسفینکس به این غول سنگی اطلاق شد. در حقیقت، این فکر در ذهن بازدیدکننده می چرخد که تو گویی این غول افسانه ای از اهرام محافظت و نگهبانی می کند و بیشتر شهرت ابوالهول هم حول این نظر می چرخد که او محافظ اهرام ثلاثه است.

مجسمه مرموز و معروف ابوالهول

این مجسمه عظیم ترین تندیس دنیای باستان به شمار می آید و با وجود همه آسیب هایی که در طول دوران به آن رسیده، هنوز ابهت و عظمت خود را حفظ کرده و عظیم ترین نماد قدرت فراعنه در دنیای امروز محسوب می شود. نگاه نافذ و مرموز مجسمه رو به سوی شرق دارد و حتی در میان دست هایش هم معبدی به چشم می خورد که با تمام کوچکی، باز هم ابهت یک معبد را داراست.

فلسفه ساخت اهرم مصر

اهرم مصر ، به دست فرعون دوم از سلسله چهارم بنا گردید. به گفته افسانه های مصری، این پادشاه ماموریت پیدا کرد تا این خانه های غول پیکر را بسازد تا هم پادشاهان و فراعنه مصر جاودانه شوند و هم فرهنگ و رسوم و تمدن این قوم حفظ شود. در حقیقت، این هرم ها به نوعی مقبره هایی عظیم برای حفظ تمدن مصریان بود که اگر بخواهیم به حق گفته باشیم، این مهم تابحال محقق شده است.

 

فلسفه ساخت اهرم مصر

مصریان باستان، قومی جاودانه گرا بودند، تمام معابد مصر از جنس سنگ هستند و آنان آفتاب را خدا می دانستند و می پرستیدند. هرم های ثلاثه مصر یکی از بی مثال ترین دیدنی های سرزمین گردشگری هست. مشتاقان زیادی هستند که دیدن نقاشی های مقابر مصر و این اهرام برایشان به صورت آرزو درآمده و با گذر قرن ها هنوز رازهایی ناگشوده برای جهان شمرده می شوند. باشد که این رازها، نهایتا روزی برملا شوند و جهانیان، جواب پرسش های فراوان خود را بیابند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14428

ثبت نظر

-