راه های مقابله با کرونا از مرز تا پایانه های مسافری

  • کد خبر : 14395
  • 08 اسفند 1398 - 21:03
راه های مقابله با کرونا از مرز تا پایانه های مسافری

بر طبق سخنان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، تدابیر مهمی برای پایانه های مسافری و همچنین شرکت های حمل و نقل کالا اندیشیده شدند.

وضعیت شرکت های حمل و نقل کالا و پایانه های مسافری

عبدالهاشم حسن نیا درباره اقدامات انجام شده برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در بخش های مختلف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار کرد: در راستای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق مرزهای جاده ای، همکاری و هماهنگی لازم با پایگاه های بهداشت قرنطینه در مرزها از سوی مدیران پایانه های مرزی کشور انجام شد. وی افزود: جلسات کمیته هماهنگی در پایانه های مرزی با حضور نمایندگان مرکز پیشگیری از بیماری ها برگزار شده و گردش کار و نحوه کمک و هماهنگی سایر دستگاه ها برای کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مشخص شد. رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه ابلاغیه و دستورات لازم به شرکت های خدماتی در مرزها برای افزایش دوره نظافت در سالن ها و دیگر ابنیه موجود در مرز برای جلوگیری از هرگونه آلودگی انجام شده، ادامه داد: جمع آوری و انتقال زباله های موجود طی روز در چند مرحله، ضدعفونی کردن غرفه ها و نصب بنرهای آموزشی در مناسب ترین نقاط سالن و محوطه برای اطلاع مسافران از مهمترین اقدامات انجام شده در مرزها است. به گفته حسن نیا، برای استقرار نیروهای کمکی و بازرسان اعزامی از مراکز استان به پایانه مرزی برای حضور در نقطه صفر مرزی و محل های تردد رانندگان خارجی نیز همکاری لازم صورت گرفت.

حذف موقت طرح ثبت اثر انگشت

وی همچنین درباره اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در حوزه حمل ونقل بار گفت: هماهنگی های لازم با تشکل های صنفی شرکت های حمل ونقل کالا، انجام شده تا برخی از الزامات فرآیندهای ذیربط تا اطلاع ثانوی و به طور موقت حذف شود. به عنوان مثال اجرای طرح ثبت اثر انگشت در کلیه مراحل دریافت بار، از جمله هنگام تبدیل نوبت مجازی به حقیقی و اخذ نوبت در پایانه های بار تا اطلاع ثانوی متوقف شده است. رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای افزود: ضدعفونی سالن های اعلان بار و محل تجمع رانندگان، تعبیه محلول های ضدعفونی کننده در مکان های مناسب، کنترل و جلوگیری از ورود افراد متفرقه به سالن های اعلان بار، خروج حتی الامکان بارهای قابل ارائه در خارج از سالن های اعلان بار به منظور محدود نمودن تردد در سالن ها، نصب بنر، توزیع بروشورها و فیلم های آموزشی حاوی توصیه های بهداشتی و نظافت فردی در محل های تجمع رانندگان و مکان های مناسب، کنترل و نظافت سرویس های بهداشتی در پایانه های بار، همکاری و تهیه فضاهای مورد نیاز برای ماموران بهداشت جهت غربالگری افراد، جمع آوری و انتقال زباله های موجود حداقل دو بار در روز مهمترین تمهیدات انجام شده برای پیشگیری در زمینه شیوع این ویروس است. حسن نیا اظهارکرد: از سوی دیگر به مراکز انجام معاینات شغلی رانندگان طرف قرارداد سازمان متبوع برای رعایت اصول بهداشتی و تعبیه محلول های ضدعفونی کننده در محل مراجعه کنندگان تاکید لازم صورت گرفته و بر آن ها نظارت خواهیم کرد.

ضدعفونی همه سطوح تماس مسافران

وی درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا در پایانه های مسافریراه نیز گفت: هماهنگی های لازم با تشکل های صنفی بخش حمل و نقل مسافربری و رعایت الزامات بهداشتی در طول سفر انجام شد. به عنوان مثال تشکل های صنفی بخش حمل ونقل مسافر، شرکت ها و موسسات مسافربری مکلف به رعایت الزامات بهداشتی مبنی بر ضدعفونی کردن سطوح تماس دست مسافران در ناوگان با مواد ضدعفونی کننده هستند. البته این کار طبق استاندارد مورد تایید مراکز بهداشت و ضدعفونی کردن مکان های لازم در پایانه های مسافربری از طریق سازمان پایانه های شهرداری انجام می شود. رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اضافه کرد: به شرکت های مسافربری تاکید شده که از بطری های آب یکبار مصرف به جای لیوان برای مصرف آب شرب به مسافران استفاده کنند و برای مسافران دارای علائم سرماخوردگی ماسک تهیه کرده و به آن ها تحویل دهند. همچنین، به شرکت های حمل و نقل مسافر اعلام کردیم که براساس بخشنامه های ابلاغ شده به ویژه مفاد ماده ۱۵ ضوابط حمل ونقل مسافر باید تهیه، نگهداری و توزیع خوراکی ها به صورت کاملا بهداشتی در بین مسافران انجام شود. حسن نیا تاکید کرد: شرکت های مسافربری ملزم هستند چنانچه در حین سفرها مسافرانی با علائم سرماخوردگی شدید مشاهده شوند اقدامات لازم را نسبت به توجیه آن ها برای رعایت رفتارهای بهداشتی و ایمنی از جمله استفاده از ماسک و در صورت لزوم استقرار مسافر در محلی از وسیله نقلیه که کمترین مواجهه با سایر مسافران را داشته باشد، انجام دهند.

منبع: عصر سفروضعیت شرکت های حمل و نقل کالا و پایانه های مسافریوضعیت شرکت های حمل و نقل کالا و پایانه های مسافری 2

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14395

برچسب ها

ثبت نظر

-