راهکار اصلی مبارزه با کرونا؛ بهداشت و ‌محافظت فردی

  • کد خبر : 14330
  • 08 اسفند 1398 - 19:10
راهکار اصلی مبارزه با کرونا؛ بهداشت و ‌محافظت فردی

به گزارش نیوز، همچنین افراد از طریق تنفس ترشحات طرفی که به ویروس کرونا مبتلاست و دچار سرفه است، می‌توانند مبتلا شوند. به همین دلیل مهم است که فاصله حدود یک متری از این افراد حفظ شود.

مجتبی فتاحی

 آیا این ویروس از طریق هوا منتقل می‌شود؟

مطالعاتی که تا امروزه انجام شده است، نشان می‌دهد که این ویروس بیشتر از طریق تماس با ترشحات موجود در هوا منتقل می‌شود.

 آیا این ویروس می‌تواند از طریق فردی که بدون علائم است، منتقل شود؟

مهم‌ترین راه انتقال این بیماری از طریق ترشحاتی است که از طریق افراد مبتلا به سرفه رخ می‌دهد. ریسک ابتلا به این ویروس از کسی که هیچ گونه نشانه‌ای ندارد بسیار اندک است. بنابراین بسیاری از افرادی که این ویروس را تجربه می‌کنند دچار نشانه‌های خفیفی می‌شوند. این مساله در مورد مراحل ابتدایی بیماری صدق می‌کند. بنابراین ممکن است این ویروس از طریق افرادی که دچار سرفه هستند و آن را احساس نمی‌کنند، انتقال پیدا کند. سازمان بهداشت جهانی در حال انجام مطالعاتی در زمینه بازه زمانی انتقال این ویروس و تداوم آن است.

مقیاس‌های محافظتی برای افرادی که طی ۱۴ روز اخیر در مناطقی که کرونا در حال گسترش بوده است، حضور داشتند.

آگاهی از آخرین اطلاعات درباره شیوع این ویروس که در وب‌سایت سازمان بهداشت جهانی و منابع رسمی دولت‌های محلی وجود دارد، می‌تواند به عدم شیوع این بیماری کمک کند. این ویروس کماکان بیش از سایر نقاط دنیا در چین در حال گسترش است. اکثر افرادی که مبتلا به این ویروس شده‌اند، علائم بیماری خفیفی را تجربه کرده و بهبود یافته‌اند؛ اما در برخی موارد شرایط سخت‌تر بوده است.

به سلامتی خود اهمیت بدهید و دیگران را نیز از این طریق مصون نگه دارید:

– شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها با ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی‌بر الکل یا شست‌و‌شوی مرتب با آب و صابون.

– فاصله حداقل یک متری خود را با کسانی که در حال سرفه یا آب‌ریزش بینی هستند، حفظ کنید.

– از تماس با چشم‌ها، بینی و دهان خود اجتناب کنید.

– اطمینان حاصل کنید که افراد نزدیک شما نکات ایمنی را به‌صورت کامل رعایت می‌کنند. این به آن معناست که دهان و بینی خود را هنگام سرفه با دستمال یا آرنج خود بپوشانید.

– اگر احساس ناخوشایندی دارید، در منزل بمانید. چنانچه دچار تب، سرفه و تنگی‌نفس هستید به سرعت با مراقبت‌های ویژه پزشکی تماس حاصل کنید. دستورالعمل‌های مقامات بهداشتی محلی خود را به‌طور کامل دنبال کنید.

– از آخرین پیشرفت‌ها درخصوص این بیماری به‌روز باشید و توصیه‌های مقامات بهداشتی را به‌دقت دنبال کنید.

 چقدر احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای افراد وجود دارد؟

ریسک ابتلا، به محلی که شما زندگی یا سفر می‌کنید، بستگی دارد. خطر ابتلا در مناطقی که افراد بیشتری به این بیماری مبتلا شده‌اند، بالاتر است. بیش از ۹۵ درصد از مبتلایان کرونا در چین هستند که بیشتر آنها در منطقه هووبی زندگی می‌کنند. برای مردمی که در سایر نقاط دنیا زندگی می‌کنند، ریسک ابتلا بسیار پایین است.

موثرترین روش‌ها برای بهداشت فردی و جمعی در برابر کرونا شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها، پوشاندن دهان و بینی به‌هنگام سرفه با دستمال یا آرنج، حفظ فاصله حداقل یک متری از افرادی که آب‌ریزش بینی یا سرفه دارند. بقیه مواردی که باید رعایت شود، به این شرح است:

۱- ماسک صرفا باید توسط افرادی که در مراقبت‌های پزشکی فعالند، مددکاران و افرادی که دچار علائمی مانند سرفه و تب هستند، استفاده شود.

۲- پیش از لمس ماسک، دستان خود را با محلول مبتنی‌بر الکل یا آب و صابون شست‌و‌شو دهید.

۳- مراقب باشید که ماسک شما هیچ‌گونه پارگی یا سوراخی نداشته باشد.

۴- ماسک را از جهت قسمت فلزی روی بینی خود تراز کنید.

۵- اطمینان کنید که قسمت صحیح (قسمت رنگی) ماسک رو به خارج است.

۶- ماسک را روی صورت خود قرار دهید به ترتیبی که لبه فلزی آن به درستی روی بینی شما قرار بگیرد و فرم بینی شما را بگیرد.

۷- ماسک را تا حدی که چانه و دهان شما را بپوشاند، پایین نگه‌دارید.

۸- پس از استفاده از ماسک آن را دربیاورید و اطمینان حاصل کنید که بند پلاستیکی آن از پشت گوش شما خارج شده باشد.

۹- ماسک استفاده‌شده را فورا در قوطی سربسته قرار بدهید.

۱۰- دستان خود را پس از دور انداختن ماسک ضدعفونی کنید. این امر را با استفاده از الکل یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده انجام دهید.

دوره پنهان بیماری از زمان ابتلا به ویروس تا آشکار شدن نشانه‌های بیماری است. بیشترین گمانه‌زنی‌ها درباره دوران پنهان بیماری کرونا بین یک تا ۱۴ روز است و در بیشتر مواقع حدود ۵ روز است.

ویروس کرونا یکی از بزرگ‌ترین خانواده ویروس‌هایی است که از طریق حیوانات منتقل می‌شود. انسان‌ها به ندرت به این نوع ویروس‌ که ممکن است از طریق حیوانات شیوع پیدا کند، مبتلا می‌شوند.

منبع: سازمان بهداشت جهانی

تفاوت‌های کرونا و سرماخوردگی

هر روز آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور افزایش پیدا می‌کند. متخصصان این حوزه می‌گویند قدرت انتشار ویروس کرونا به‌شدت بالا است اما در عین حال رعایت نکات بهداشتی اهمیت دارد چراکه دوره آلوده‌کنندگی از زمان شروع علائم ویروس کرونا آغاز شده و تا پایان دوره بیماری می‌تواند همراه بیمار باشد.با توجه به مدت ماندگاری بالای ویروس در محیط به‌ویژه سطوح، رعایت نکات بهداشتی دست و سطوح در تماس از ضروری‌‌ترین مسائل در کنترل این ویروس است. پزشکان توصیه می‌کنند، افراد مبتلا به بیماری‌‌های شبه‌آنفلوآنزا بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و دست دادن و روبوسی کردن با سایر افراد خودداری کنند.

نسخه متخصصان در رابطه با تمامی بیماری‌های تنفسی رعایت مراودات اجتماعی امن از جمله بهداشت دست، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن و رعایت آداب سرفه کردن مثل استفاده از دستمال شخصی و در صورت نبود دستمال استفاده از تاخوردگی آستین در محیط آرنج است. احمد موسوی، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با ما نکاتی را درخصوص این ویروس بیان می‌کند:

 علائم سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا چه تفاوت‌هایی دارند؟

در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو، آب‌ریزش بینی و سرفه وجود دارد. چند روز طول می‌کشد که علائم گلو درد، آب‌ریزش بینی، سرفه بلغم‌دار یا سرفه‌های خشک، تب و سردرد ظاهر شود و بهبود یابد، در این روزها فرد مبتلا احساس ضعف و وزوز گوش دارد اما آنفلوآنزا فرد را به یکباره گرفتار می‌کند و علائم آن بروز می‌کند. فرد مبتلا دارای بدن‌درد، سرفه‌ و خشکی گلو است. در آنفلوآنزا تب فرد بیمار تا ۴۱ درجه سانتیگراد بالا می‌رود، خستگی شدید و حالت تهوع هم از دیگر علائم ابتلا به آنفلوآنزا است. بنابراین علائم مشترک این دو شامل سرفه، گلودرد و سردرد است.

 اما درباره ویروس کرونا نیز علائمی مشابه با آنفلوآنزا وجود دارد با این تفاوت که سرفه‌های افراد مبتلا به ویروس کرونا، سرفه‌هایی خشک است و تنها ۵ درصد مبتلایان به این ویروس، با آب‌ریزش بینی و گلودرد مواجه می‌شوند. ویروس کرونای جدید همانند ویروس آنفلوآنزا توانایی ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارد و سرفه خشک و تب بالا علائم مشترک این بیماری با آنفلوآنزا است.

 آیا استفاده از ماسک برای مقابله با ویروس مفید است؟

 برای رعایت بهداشت، شستن مرتب دست‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، البته استفاده از ماسک برای افراد سالم توصیه نمی‌شود و فرد بیمار باید ماسک استفاده کند آن‌هم نیاز به استفاده از ماسک N۹۵ نیست و با ماسک‌های معمولی کاغذی هم مشکل حل می‌شود. چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر فرد علائمی ندارد، نیازی به استفاده از ماسک نیست. در صورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع شود. بنابراین نباید فراموش کرد که استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و باید با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

 ویروس کرونا چه مدت بر روی وسایل و سطوح می‌ماند؟

 عمر این ویروس بسته به دمای محیط می‌تواند تا چند روز نیز باشد اما در واقع زنده ماندن ویروس کرونا جدید تا دو الی ۳ روز در محیط دور از ذهن نیست.

 آیا ویروس کرونا با گرم‌ شدن هوا از بین می‌رود؟

بله، دقیقا همینطور است و این ویروس با گرم شدن هوا از بین می‌رود و پرونده کرونا نیز بسته می‌شود.

 چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

 دست‌ها باید مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار شسته شود، به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم‌شده‌تان بگیرید و دستمال را داخل سطح دربسته بیندازید، از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفلوآنزا دارند اجتناب کنید و اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتما به دکتر مراجعه کنید.

 توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا چیست؟

 نقش ویتامین‌های E، D، ریزمغذی‌ها، روی، آهن و سلنیوم در ارتقای ایمنی بدن اهمیت دارد و رژیم غذائی متعادل و تبعیت از هرم غذایی کامل شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی نیز موثر است. همچنین رعایت شرایط پخت غذای سالم و بهداشتی، خودداری از مصرف غذاهای نیمه‌پخته مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ عسلی، محدودیت جدی در استفاده از سرخ‌کردنی‌ها و خودداری از زمان‌های پخت خیلی طولانی برای حفظ ارزش مواد غذایی، توجه ویژه به صبحانه کامل مانند استفاده از عدسی، لوبیا، تخم‌مرغ، استفاده از سبزیجاتی مانند هویج و کدو حلوایی بیشتر از معمول همچنین حبوبات نیز در این حوزه موثر است. علاوه بر این مصرف سیر نیز در ارتقای سیستم ایمنی افراد موثر است و مصرف پیاز خام یا سالاد و سبزیجات و روغن زیتون، لیموترش یا نارنج همراه غذا توصیه می‌شود.

  استرس بر احتمال ابتلا به کرونا تاثیری دارد؟

در واقع استرس واکنش بدن در برابر تغییرات و چالش‌هاست و از نظر مدت‌ زمان و شدت، در افراد مختلف متفاوت است و قطعا استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و توصیه ما این است که افراد با مراقبت و مدیریت استرس بتوانند از ابتلا به این ویروس جلوگیری کنند. در بحران باید خونسردی خود را حفظ و دستورات بهداشتی را رعایت کرد. مردم نباید بیش از حد نگران باشند، ابتدای هر اپیدمی، نگرانی‌هایی درباره آن بیماری به‌وجود می‌آید که نباید دامن زده شود بلکه باید ناراحتی‌های ایجاد شده را از بین برد و کنترل کرد. شیوع این بیماری به احتمال زیاد با پایان فصل سرد کاهش می‌یابد. توصیه ما این است که اکیدا از دست دادن و در آغوش کشیدن و بوسیدن یکدیگر خودداری کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=14330

ثبت نظر

-