درمان عصب بینایی و شبکیه با سلول های بنیادی ممکن می شود

 • کد خبر : 139110
 • 25 فروردین 1400 - 10:39
درمان عصب بینایی و شبکیه با سلول های بنیادی ممکن می شود

پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران در پژوهشی روی درمان عصب بینایی و آسیب‌‌‌های وارده به نورون‌‌‌های گره بینایی متوجه شدند که اثر ریز کیسه‌‌‌های ترشحی سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی در درمان آسیب‌‌‌های شبکیه و عصب بینایی موثر واقع می شود.

 آسیب به شبکیه و عصب بینایی یکی از علل نابینایی است که به علت انحطاط سلول‌‌‌های گره بینایی روی می‌‌‌دهد.

تلاش‌های بسیاری با هدف مهار این انحطاط نورونی (سلول عصبی) صورت گرفته است. سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی استخراج شده از بافت‌‌‌های مختلف بدن، در حفاظت از سلول‌‌‌های عصبی و ایجاد آکسون در نورون‌‌‌های گره بینایی تأثیر معنی‌داری داشته‌‌‌اند.

می‌‌‌توان از سلول‌‌‌های بنیادی جنینی به عنوان منبعی برای تولید سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی استفاده کرد، چرا که سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌‌‌های بنیادی جنینی (ES-MSCs) سریع‌‌‌تر تقسیم می‌‌‌شوند، سایتوکین‌‌‌های التهابی کمتری تولید می‌‌‌کنند و قادر به تعدیل سیستم ایمنی هستند.

 

درمان عصب بینایی

 

همچنین نشان داده شده است که سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی عوامل یا ریز‌کیسه‌‌‌هایی به فضای خارج سلولی ترشح می‌‌‌کنند که منجر به بهبود آسیب می‌‌‌شود. با این همه اثرات درمانی احتمالی ES-MSCs بر آسیب‌‌‌های بینایی و چگونگی کارکرد ریز‌کیسه‌‌‌های ترشح شده از این سلول‌‌‌ها در ترمیم صدمات مذکور همچنان ناشناخته است.

اثبات تاثیر سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی در درمان آسیب‌‌‌های شبکیه و عصب‌بینایی توسط پژوهشگران داخلی 

به منظور یافتن نحوه اثر ریز‌کیسه‌‌‌های ترشحی ES-MSCs بر آسیب‌‌‌های وارده به نورون‌‌‌های گره بینایی، سیده زهرا سید رضی زاده، حسین بهاروند، لیلا ستاریان، فرزاد پاکدل و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران، ریز‌کیسه‌‌‌های ترشحی را از سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌‌‌های بنیادی جنینی استخراج کردند. سپس، از این ریز‌کیسه‌‌‌ها برای درمان حیوان مدل با آسیب استفاده شد. بهبود صدمات و چگونگی کارکرد ریزکیسه‌‌‌ها با روش‌‌‌های آزمایشگاهی تا دو ماه پس از پیوند بررسی شد.

 

درمان عصب بینایی

 

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌المللی Stem Cell Research & Therapy به چاپ رسیده است، نشان داد، ریز‌کیسه‌‌‌های استخراج شده از ES-MSCs زنده‌‌‌مانی نورون‌‌‌های گره بینایی و عملکرد رشته‌‌‌های عصبی آنان را به شکل معنی داری افزایش می‌‌‌دهد. همچنین استفاده از این ریز‌کیسه‌‌‌ها شمار آکسون‌‌‌ها  را افزایش داده، رفتارهای مربوط به گره بینایی در حیوان مدل را بهبود بخشید.

علاوه بر این، پس از القای آسیب در عصب بینایی، ژن واسطه انحطاط نورونی در سلول‌‌‌های عصبی گره بینایی بیان شد، اما پس از پیوند ریزکیسه‌‌‌های ترشحی، بیان ژن یادشده کاهش یافت.
نتایج این پژوهش نشان می‌‌‌دهد، می‌‌‌توان از ریز‌کیسه‌‌‌های ترشحی سلول‌‌‌های بنیادی مزانشیمی حاصل از تمایز سلول‌‌‌های بنیادی جنینی به عنوان یک محصول برای درمان آسیب‌‌‌های وارد شده به شبکیه و عصب بینایی استفاده کرد.

 

>>>خبر مرتبط:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=139110

برچسب ها

ثبت نظر

 1. الان مادر من به علت فشار مغزی سلول اعصاب چشماش هارو از دست داده و الان بینایی نداره دیگه دست بالمون از همه جا بسته شده کجا میشه اینو درمان کرد خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • با سلام
   بهتر است قبل از هر اقدامی از مشاوره یک پزشک جراح و متخصص چشم مشورت کنید تا با بررسی دقیق راهکار پیشنهادی ارائه گردد.

 2. سلام میخواستم بدونم برا کسی که متانول مصرف کرده و عصب چشمش رو از دست داده هم درمانی هست

 3. سلام پسر من مشکل عصب بینایی داره و این مشکل درحین زایمان ویا تشنج در ۵ سالگی بروز کرده الان ۱۲ سالشه راهکار و درمانی برا این مشکل هست ؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام
   بهتر است قبل از هر اقدامی از مشاوره یک پزشک جراح و متخصص چشم مشورت کنید تا با بررسی دقیق راهکار پیشنهادی ارائه گردد.

 4. مبخواستم بپرسم دارویی برای اعصاب چشم اومده

 5. سلام
  می خواستم بدونم این درمان تاحالا روی انسان انجام شده؟
  و اینکه برای آسیب های متانول هم تاثیر داره؟
  ممنونم