اعلام جزئیات ثبت نام حج ۹۹ بصورت تکمیلی

  • کد خبر : 13869
  • 08 اسفند 1398 - 6:25
اعلام جزئیات ثبت نام حج ۹۹ بصورت تکمیلی

براساس خبرهای بدست رسیده، جزئیات ثبت نام حج ۹۹ (هزینه ثبت نام حج ۹۹ و اولویت ثبت نام حج ۹۹) مشخص شد.

جزئیات ثبت نام حج ۹۹

اکبر رضایی، سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت پیرامون هزینه ثبت نام حج ۹۹ و اولویت ثبت نام حج ۹۹ گفت: در صورت تکمیل نشدن ظرفیت کاروان های حج، از ودیعه گذاران تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶ برای ثبت نام دعوت خواهد شد. او ادامه داد: قراردادهای مسکن و تدارکات با عربستان به نتیجه رسیده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رضایی درباره رفع محدودیت هایی که عربستان سال گذشته برای پروازهای زائران ایرانی گذاشت، توضیح داد: ما مشکل و یا محدودیتی در این زمینه نداریم، با ایرلاین ها مذاکره می کنیم و از ظرفیت هریک که آمادگی داشت، استفاده می کنیم. سال گذشته خودمان هواپیمایی جمهوری اسلامی را برای حج انتخاب کردیم و برای استفاده از ظرفیت سایر ایرلاین ها در حج نیز فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد. وی همچنین اعلام کرد: فرآیند ثبت نام حج تمتع ۹۹ شامل انتخاب کاروان ها، ثبت نام و پرداخت قسط اول تشرف به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می شود و محدودیت زمانی برای ارائه مدارک به مدیران به منظور قطعی کردن ثبت نام برداشته شد. سازمان حج و زیارت در اطلاعیه ای که امروز منتشر کرد جزئیات ثبت نام زائران در کاروان های حج و زیارت (هزینه ثبت نام حج ۹۹ و اولویت ثبت نام حج ۹۹) را به این شرح اعلام کرده است:

الف – جدول زمان بندی ثبت نام در کاروان ها به ترتیب اولویت:

– اولویت ثبت نام حج ۹۹ شامل آن دسته از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۸۶ که قبلاً نسبت به تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری از سامانه https://reserve.haj.ir اقدام کرده اند، می توانند از ساعت ۱۰ صبح روز ۹ اسفند ماه سال ۹۸ ثبت نام کنند.

این دسته از واجدان شرایط اولویت ثبت نام حج ۹۹ باید برای انتخاب کاروان، رزرو و ثبت نام اولیه به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و پس از آن مدارک لازم را به مرور زمان، به مدیر کاروان مربوطه تحویل دهند. در صورت مراجعه نکردن به موقع، رزرو ایشان باطل و ظرفیت خالی کاروان طبق برنامه زمان بندی در اختیار دارندگان سایر اولویت ها قرار خواهد گرفت.

– ثبت نام ذخیره نیز از دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۶ که قبلاً در سامانه https://reserve.haj.ir با تکمیل و بروز رسانی اطلاعات خود کد رهگیری دریافت کرده اند، از ساعت ۱۰ صبح روز ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ انجام می شود.

** فراخوان این گروه از دارندگان قبض ودیعه گذاری، در روزهای آینده به صورت عمومی انجام نمی شود و در این اطلاعیه به آن ها آماده باش داده شده تا به سامانه مربوطه مراجعه کنند و از ظرفیت های خالی احتمالی مطلع شوند. بنابراین هیچ ظرفیت اضافه ای برای ودیعه گذاران ذخیره، درنظر گرفته نشده و تاکید می شود که ثبت نام قطعی از آن ها فقط در صورت خالی بودن کاروان هان اتفاق خواهد افتاد.

بدیهی است چنانچه تا قبل از زمان پیش بینی شده ظرفیت کاروان ها در هر یک از استان و شهرستان ها کامل شود، ثبت نام متوقف خواهد شد.

توجه مهم: در صورت مراجعه نکردن اولویت ثبت نام حج ۹۹ در زمان مقرر، از تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ظرفیت های خالی موجود در کاروانها توسط دفاتر حج و زیارت استانها با فراخوان از اولویت های ذخیره (دارندگان قبوض ودیعه گذاری تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶ ) تکمیل خواهد شد.

برابر فراخوان قبلی سازمان حج و زیارت تمام دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع باید با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نسبت به تکمیل و بروزسانی اطلاعات و دریافت کد رهگیری اقدام کنند، از این رو دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع مربوط به ثبت نام های عمومی سال های ۱۳۶۰ و ۱۳۶۳ با مبالغ مختلف ۱۸۰۰۰، ۲۰۰۰۰، ۲۵۰۰۰ و ۲۷۰۰۰ تومان باید قبل از ثبت نام به دفتر حج و زیارت استان مربوطه مراجعه و نسبت به بروزرسانی و یا تبدیل قبض خویش به قبض جدید یک میلیون تومانی (با حفظ سابقه) اقدام کنند.

ضمناً دارندگان قبوض ودیعه گذاری ۸۰۰۰۰۰ تومانی مربوط به سال های ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ نیز لازم است با مراجعه مستقیم به یکی از شعب بانک ملی و با بهره مندی از مزایای مالی مربوطه قبوض خود را به قبض ودیعه گذاری یک میلیون تومانی تبدیل کنند. بدیهی است درصورت عدم طی فرآیند ذکرشده امکان انجام تکمیل اطلاعات، رزرو و ثبت نام در کاروان برای دارندگان اینگونه قبوض فراهم نخواهد بود.

با توجه به اینکه ثبت نام قطعی در کاروان (پس از ثبت نام اولیه) منوط به مراجعه و ارائه به موقع مدارک به مدیر کاروان، پرداخت بخش اول هزینه ثبت نام حج ۹۹ به میزان بیست و پنج میلیون تومان (بااحتساب اصل مبلغ ودیعه وسود متعلقه) و انجام معاینات پزشکی و اخذ تأییدیه پزشک و نیز واریز باقیمانده هزینه ثبت نام حج ۹۹ است و از طرفی لازم است تا ظرفیت کاروان ها به منظور انجام اقدام بعدی از جمله برگزاری جلسات آموزشی، ارائه گذرنامه معتبر، درج و ارسال اطلاعات برای اخذ روادید و … و در حداقل زمان ممکن تکمیل شود؛ لذا چنانچه افراد در زمان مقرر و اعلام شده برای ثبت نام قطعی (براساس آنچه که در بخش نحوه مراجعه و ثبت نام مراجعه کنندگان قید شده)، اقدام نکنند، رزرو و ثبت نام اولیه آنها (به دلیل تکمیل نشدن مراحل)، از سوی کاروان، قابل ابطال بوده و باقیمانده ظرفیت کاروان در اختیار دارندگان سایر اولویتها قرار خواهد گرفت.

پس از سپری شدن مدت ثبت نام، ظرفیت های خالی برابر جدول زمان بندی فوق در اختیار اولویت های ذخیره قرار گرفته و نیز به محض تکمیل ظرفیت کاروان های هر استان/ شهرستان/ شهر، امر ثبت نام در کاروان مربوطه پایان یافته و به هیچ عنوان امکان افزایش وایجاد ظرفیت جدید وجود ندارد.

ب- تاریخ اعلام و درج مشخصات کاروان ها در استان ها

– فرآیند ثبت نام در کلیه استان ها از ساعت ۱۰ صبح روز ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ خواهد بود و اسامی، نشانی و تلفن دفاتر ثبت نام مدیران و مشخصات کاروانهای حج تمتع در سطح استان، پیش از آغاز ثبت نام قابل رویت خواهد بود.

ج- مدارک مورد نیاز به هنگام مراجعه به کاروان برای قطعی کردن رزرو ثبت نام

– اصل قبض ودیعه گذاری اولیه
– کارت ملی
توجه: تحویل سایر مدارک موردنیاز ازقبیل گذرنامه معتبر و عکس پس از ثبت نام توسط مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد. تأکید می شود نسبت به آماده سازی این مدارک از هم اکنون اقدام لازم معمول شود.

د- نحوه پرداخت هزینه تشرف

هزینه ثبت نام حج ۹۹ هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن برای هر کاروان درج و در دو مرحله، بخش اول۲۵۰ میلیون ریال (بااحتساب اصل مبلغ ودیعه گذاری وسود متعلقه) و بخش دوم مبلغ باقیمانده هزینه سفر (که زمان دریافت آن از طریق مدیر کاروان به زائر اعلام می شود) دریافت خواهد شد.

از آنجایی که ودیعه یک میلیون تومانی اولیه که در هنگام ثبت نام توسط افراد پرداخت شده است، به صورت علی الحساب بوده، لذا زائران محترم باید پس از ثبت نام وتحویل مدارک به کاروان، بلافاصله با مراجعه مجدد به سامانه فوق و درج اطلاعات مورد نیاز نسبت به رویت مبلغ قابل پرداخت (بخش اول هزینه سفر) که از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی با استفاده از کارت های عضو شتاب ممکن است، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ملی هزینه سفر خود را پرداخت کرده و سپس باید انجام معاینات و اخذ تائیدیه پزشکی را در اسرع وقت دنبال کنند.

نکات ضروری و لازم

۱- انتخاب و ثبت نام متقاضی در کاروان هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات تکمیل و بروزشده متقاضی در سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد (از حیث استان و شهرستان محل اعزام و سایر اطلاعات درج شده از سوی فرد در سامانه تکمیل اطلاعات).

۲- متقاضیان پس از قطعی کردن ثبت نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت نام را نزد خود نگهداری کنند.

۳- چنانچه متقاضی پس از انجام رزرو و ثبت نام قطعی در زمانبندی و مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به واریز هزینه سفر اقدام نکنند منصرف از سفر تلقی شده و رزرو وی در کاروان به صورت یک طرفه و سیستمی ابطال می شود و درصورت تمایل باید مراحل را مجدداً در ظرفیتهای خالی کاروانها دنبال کنند.

۴ – متقاضیان محترم باید در زمان مربوطه با هماهنگی مدیر کاروان نسبت به مراجعه به پزشک و مراکز پزشکی مورد نظری که از سوی مدیرکاروان معرفی می شود اقدام و درصورت تأیید استطاعت پزشکی مراحل نهایی سفر خود را دنبال کنند. بدیهی است درصورت مراجعه نکردن به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا تأیید نشدن استطاعت پزشکی، فرآیند ثبت نام و اعزام فرد متوقف و فرد دارای اولویت دیگر جایگزین خواهد شد.

۵ – مدیر کاروان موظف است با هم فکری و همکاری سه نفر از افراد برگزیده از سوی زائران که در اولین جلسه آموزشی انتخاب می شوند درخصوص تهیه ملزومات شخصی زائرین نظیر ساک، لباس احرام و سایر موارد ازقبیل نحوه ی انتقال به فرودگاه (که به هزینه زائرین خواهد بود) تمهیدات لازم را فراهم کند. نظارت بر این گونه هزینه ها برعهده سه نفر مذکور خواهد بود.

۶- متقاضیان اعزام به حج تمتع که در کاروان ثبت نام قطعی کرده اند باید درصورت تشکیک به ممنوع الخروج بودن خود قبل از تشرف و در فرصت متقتضی با مراجعه به مراکز مربوطه در این باره اطمینان لازم را کسب کنند. بدیهی است جبران هرگونه خسارات مالی احتمالی در اینخصوص برعهده شخص متقاضی بوده که در هزینه های انصراف از سفر لحاظ خواهد شد.

گذرنامه

متقاضیان واجد شرایط در صورت نداشتن گذرنامه بین المللی از هم اکنون نسبت به دریافت گذرنامه اقدام کنند. ضمناً متقاضیانی که دارای گذرنامه با تاریخ اعتبار کمتر از ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ هستند نیز باید نسبت به تمدید و یا تعویض گذرنامه خود اقدام کنند. همچنین به اطلاع می رساند که همانند سال های گذشته با تعامل و همکاری مجدانه ادارات کل گذرنامه ناجا، امور مربوط به گذرنامه حجاج از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ در کوتاه ترین زمان ممکن قابل انجام خواهد بود، ازاین رو زائران محترم باید حداکثر تا اوایل اردیبهشت ۱۳۹۹، پیش بینی تحویل گذرنامه خود به مدیر کاروان را داشته باشند.

نحوه دریافت وجه قربانی زائران

پس از توافق با بانک توسعه اسلامی در عربستان و نهایی شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائران خواهد رسید تا نسبت به واریز آن به حسابی که از سوی سازمان به آنان اعلام می شود، اقدام کنند.

واگذاری قبوض

ودیعه گذارانی که به هر دلیل امکان تشرف را نداشته و قصد واگذاری قبض خود را به دیگری دارند می توانند با مراجعه به سامانه زیر و سپس از طریق دفاتر زیارتی انتخابی(در سامانه مربوطه) درخواست خود را پیگیری کنند. در ضمن افرادی که قصد دریافت قبض را دارند نیز امکان ثبت درخواست و پیگیری خواهند داشت. https://tasharof.haj.ir

شرایط تشرف مشمولین وظیفه، نظامیان، مقامات و مدیران دستگاه های دولتی

شرایط خروج از کشور مشمولان و نیروهای نظامی و انتظامی تابع مقررات مربوطه خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مدیران دستگاه های اجرایی و نیز فرمانداران و بخشداران که قبلاً به حج تمتع مشرف شده اند تابع مفاد بخشنامه شماره ۶۱۶۸۹/۴۸۱ مورخ ۸۴/۱۰/۴ دبیر محترم هیات دولت خواهد بود.

برای آگاهی بیشتر متقاضیان محترم تشرف

۱- با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان دهی و به اجرا گذاشته می شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل ها و یا تقسیم ظرفیت ها با محدودیت هایی روبروست لذا سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود ۴ متر مربع و حداکثر اسکان پنج نفر در هر اتاق، با احتساب امکانات داخل اتاق تعیین شده و سازمان حج و زیارت بر این اساس نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام کرده است.

۲- سازمان حج و زیارت تلاش خواهد کرد تا اسکان حجاج در مدینه منوره را در نزدیک ترین هتل ها به حرم نبوی شریف فراهم کند، لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص اسکان، هتلهای مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف است که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام زائران گرامی برای تشرف به حرم از اتوبوس های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه های اطراف حرم تردد می کنند، استفاده خواهند کرد.

۳ – با عنایت به مطالب فوق، هزینه مسکن هر زائر باتوجه به ساختمان محل اسکان در مدینه منوره و مکه مکرمه محاسبه و تعیین شده است. بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه های هر کاروان، مکان اقامت آنان در هر یک از دو شهر مذکور است.

۴- گروه های قیمتی هتل ها بر اساس امتیازبندی انجام شده و هتل های اجاره شده در مکه مکرمه و مدینه منوره شامل گروه های قیمتی ۲الف، ۲ ب، ۲ج، ۲د، ۳الف، ۳ب، ۳ج، ۳د است.

۵ – همان گونه که اشاره شد تفاوت هزینه های کاروان ها ناشی از اختلاف قیمت اجاره بهای مسکن و… است، از این رو به متقاضیان محترم توصیه می شود از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان خود را داشته باشند، زیرا به دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.

۶ -در صورت اخذ مجوزهای لازم از سوی مبادی ذیربط تمام زائران مدینه اول از ایستگاه های پروازی تعیین شده مستقیماً به مدینه منوره اعزام و زائران مدینه دوم نیز از ایستگاه های پروازی خود مستقیماً به جده اعزام خواهند شد.

منبع: ایسناثبت نام حج ۹۹

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=13869

برچسب ها

ثبت نظر

-