افزایش ۸۰درصدی خطر ابتلا به سرطان سینه با این کار

  • کد خبر : 13635
  • 07 اسفند 1398 - 22:33
افزایش ۸۰درصدی خطر ابتلا به سرطان سینه با این کار

کد خبر: ۱۴۴۶۵۴

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۶:۳۳

نتایج این پژوهش نشان داد نوشیدنِ یک-سومِ فنجان شیر در روز، با افزایشِ ۳۰‌درصدی احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان همراه بود؛ درحالیکه نوشیدنِ یک فنجان کامل (معادل ۲۴۰‌میلی‌گرم) احتمال ابتلا به سرطان را تا ۵۰‌درصد افزایش می‌داد.

به گزارش نیوز به نقل از فرادید، نتایج یک تحقیقِ بزرگ نشان می‌دهد: «زنانی که فقط دو فنجان شیر در روز بنوشند، احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان را تا ۸۰‌درصد در خود افزایش می‌دهند.» بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی در انگلستان، آمریکا و سایر نقاط جهان به بزرگسالان توصیه می‌کنند بین دو تا سه فنجان شیر در روز بنوشند؛ زیرا شیر منبعِ غنیِ پروتئین و کلسیم است.

اما محققان از دانشگاهِ لوما لیندا در کالیفرنیا می‌گویند باید به این توصیه‌ها «با احتیاط نگریست.» این محققان ۵۳۰۰۰ زنِ بالای ۸ سال را بررسی کردند و دریافتند مصرفِ حتی مقادیر بسیار اندکی شیر در روز با افزایش شیوعِ سرطان پستان در آن‌ها مرتبط بود.نتایج این پژوهش نشان داد نوشیدنِ یک-سومِ فنجان شیر در روز، با افزایشِ ۳۰‌درصدی احتمالِ ابتلا به سرطانِ پستان همراه بود؛ درحالیکه نوشیدنِ یک فنجان کامل (معادل ۲۴۰‌میلی‌گرم) احتمال ابتلا به سرطان را تا ۵۰‌درصد افزایش می‌داد.

آن‌هایی که سه فنجان در روز شیر مصرف کرده بودند، بینِ ۷۰ تا ۸۰‌درصد احتمالِ ابتلا به سرطان را در خود افزایش داده بودند.این مطالعه یک مطالعه توصیفی بود و دانشمندان به علل آن نپرداختند؛ اما حدس می‌زنند هورمونی در شیرِ گاو وجود دارد که مقصر ایجاد این بیماری است.

تحقیقاتِ پیشین نشان داده‌اند که فاکتورِ رشدِ شبه انسولین (IGFD-۱) که در شیر موجود است، نقشِ مهمی در شکل‌گیری و رشدِ تومور ایفا می‌کند.در آخرین تحقیقی که در این زمینه انجام شد، عاداتِ غذاییِ ۵۳۰۰۰ زن از آمریکای شمالی، که در هنگامِ شروع این پژوهش عاری از سرطان بودند، تا ۸ سال مورد مطالعه قرار گرفت.
 
فقط دو فنجان شیر در روز «خطر ابتلا به سرطان پستان را تا ۸۰‌درصد افزایش می‌دهد»زنان به‌صورت هفتگی پرسشنامه‌هایی درباره عاداتِ غذایی خود پر می‌کردند و درباره موادِ غذایی‌ای که طی هفته مصرف کرده بودند، به دانشمندان اطلاعات می‌دادند.

آن‌ها همچنین به سؤالاتی درباره تاریخچه خانوادگیِ سرطان پستان، مصرفِ دارو‌های خاص، سابقه غربالگریِ سرطانِ پستان و وجود مشکلاتِ زمینه‌ای پاسخ داده بودند.تا پایانِ این مطالعه، ۱۰۵۷ موردِ جدیدِ سرطانِ پستان در میان این زنان مشاهده شد و هیچ تفاوتینداشت که زنان شیر پرچرب یا بدون چربی مصرف کرده بودند، در زنانی که در رژیمِ غذایی روزانه شیر مصرف کرده بودند، سرطانِ پرستان شایع‌تر بود.

در این پژوهش ارتباطی بین سایر جایگزین‌های شیر مانند شیربادام یا شیر‌سویا با سرطان پیدا نشد.

نویسنده ارشد این پژوهش، دکتر گَری فریزر، استاد کاردیولوژی و تغذیه در دانشگاه لوما لیندا، می‌گوید: «موادِ غذاییِ لبنی، به خصوص شیر، با افزایشِ خطر ابتلا به سرطان مرتبط بود و تحقیقات نشان داد استفاده از شیر‌های جایگزین (شیربادام و شیرسویا) به طرزِ چشمگیری خطر ابتلا به سرطانِ پستان را کاهش داده بود. این نتایج نشان می‌دهد شیر‌های جایگزینِ شیرِ لبنی گزینه‌های بهتری هستند.»

«مصرفِ یک‌-چهارم تا یک-سومِ فنجان شیرِ لبنی در روز با افزایشِ خطرِ ۳۰‌درصدی ابتلا به سرطان مرتبط بود.»

«افزایش مصرف شیر تا یک فنجان در روز، خطر ابتلا تا ۵۰‌درصد افزایش پیدا می‌کرد و کسانی که دو تا سه فنجان در روز شیر نوشیده بودند بینِ ۷۰ تا ۸۰‌درصد خطرِ ابتلا به سرطان پستان را در خود افزایش داده بودند.»

پروفسور فریزر هشدار داد: «افراد باید با احتیاطِ بیشتری به توصیه‌های معمولِ نوشیدنِ دو تا سه لیوان شیر در روز عمل کنند.»

این پژوهش شواهدِ کافی برای اثباتِ ارتباطِ مصرفِ سایر مواد لبنی مانند ماست و پنیر و سرطان پستان نداشت.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=13635

ثبت نظر

-