بیماری پانیک و راه‌های درمانش را بشناسید

  • کد خبر : 134566
  • 12 مرداد 1399 - 18:29

کد خبر: ۱۵۹۶۵۷

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۴:۳۱

حملات استرسی و فشارهایی که روان شما را پریشان می‌کنند نشانه‌هایی دارند که باید آن را بشناسید و برای مقابله با این پانیک‌ها از ترفندهای پیشنهادی روانشناسان استفاده کنید.

به گزارش نیوز به نقل از آنا پانیک نام یک بیماری است که با هجوم ناگهانی وحشت زیاد همراه بوده و باعث بروز واکنش‌های فیزیکی در بدن می‌شود؛ این نوع حملات اگرچه معمولاً خطر جدی به حساب نیامده و علت مشخصی هم ندارند اما می‌تواند بسیار ترسناک بوده و فرد احساس می‌کند که کنترل خود را از دست داده، دچار حمله‌ی قلبی شده و یا حتی دارد می‌میرد.

حمله پانیک چگونه است؟

 

حمله پانیک ناتوان‌کننده بوده و منجر به بی‌حرکتی فرد خواهد شد. در هنگام حمله، ضربان قلب سریع و محکم خواهد شد، فرد قادر به تنفس نیست و احساس می‌کند دارد می‌میرد یا دیوانه می‌شود. 

 

حمله پانیک غالباً ناگهانی، بدون هشدار قبلی و بعضی اوقات حتی بدون وجود عاملی تحریک‌کننده رخ می‌دهد.حتی ممکن است فرد در هنگام خواب و استراحت دچار وحشت‌زدگی شود‌.

 

برخی از علائم وحشت‌زدگی و اختلال پانیک 

 

احساس مرگ یا خطر قریب‌الوقوع 

 

ترس از دست دادن کنترل و مرگ 

 

ضربان قلب سریع و شدید 

 

تعریق

 

لرزش شدید 

 

تنگی نفس و احساس فشار بر گلو 

 

لرز 

 

تهوع 

 

درد شکمی 

 

درد سینه 

 

سر درد 

 

سرگیجه و غش 

 

بی حسی و کرختی بدن 

 

احساس گرمای زیاد 

 

داشتن احساسات غیر واقعی و کناره‌گیری از جمع 

 

داروی بیماری پانیک

 

مهار کننده های انتخابی با جذب سروتونین (SSRI) مانند فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین (Paxil  Pexeva) و سرترالین (Zoloft). افسردگی های SSRI به دلیل اثربخشی و کم خطر بودن از بروز هرگونه عوارض جانبی جدی ، معمولاً اولین گزینه برای درمان حملات پانیک و اختلال پانیک هستند.

 

مهارکننده های برگشت مجدد سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI) مانند ونلافاکسین Effexor) FDA) برای درمان اختلال پانیک تأیید شده اند.

 

بنزودیازپینها مانند آلپرازولام (Xanax) و کلونازپام (کلونوپین) نیز ممکن است تجویز شوند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=134566

ثبت نظر

-