باید‌ها و نباید‌های استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

  • کد خبر : 13411
  • 07 اسفند 1398 - 17:17
باید‌ها و نباید‌های استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

کد خبر: ۱۴۴۶۲۹

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۳:۵۴

براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، مردم سالم در شرایط معمولی نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

به گزارش نیوز، براساس دستورالعمل‌های منتشر شده سازمان جهانی بهداشت، افراد سالم فقط در زمانی که با فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا (دارای علائم سرفه‌های خشک، عطسه و تب) مواجهه دارند نیاز به استفاده از ماسک مناسب را دارند.

براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، مردم سالم در شرایط معمولی نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

 هیچ شواهدی در مورد مفید بودن استفاده از ماسک برای محافظت از افراد غیر بیمار وجود ندارد.

 در صورت تمایل به استفاده از ماسک، ماسک‌های جراحی معمولی نیز برای افرادی عادی مناسب است.

زمانی که فرد سرفه یا عطسه‌های مداوم دارد نیز به استفاده از ماسک مناسب (جراحی، N ۹۵ یا P ۲) نیاز دارد، در صورت عدم امکان استفاده از ماسک، فرد می‌تواند بر روی دستمال کاغذی و یا روی بخش بالایی آستین لباس خود سرفه یا عطسه کند.

البته باید توجه داشت که دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل درب دار دور انداخته شود.استفاده از ماسک N ۹۵ یا P ۲، فقط برای افرادی که با بیماران مبتلا به کروناویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، توصیه می‌شود.

استفاده از این نوع ماسک‌ها برای افراد عادی توصیه نمی‌شود.

مردم عزیز توجه داشته باشند که استفاده از ماسک فقط زمانی که همراه با شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی باشد، موثر است.

در غیر اینصورت، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی‌کند.

درصد الکل مناسب، ۶۰ تا ۷۰ درصد است، مردم توجه داشته باشند که الکل‌های صنعتی که غلظت ۹۶ درصد دارند و در مغازه‌ها یا داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، به هیچ وجه اثر میکروب کشی ندارند و باید این مواد ضدعفونی کننده غلظت ۶۰ تا ۷۰ درصد داشته باشند.

هنگام برداشتن ماسک از روی صورت دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشد و باید ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته شود؛ پس از برداشتن ماسک از روی صورت فورا ماسک را در یک سطل پسماند درب دار دور بیاندازید و دست‌ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی مناسب (۶۰ الی ۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و تمامی دست شسته شود.

مردم در صورت استفاده از ماسک، باید از قرار گرفتن کامل ماسک بر روی دهان و بینی به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد، مطمئن شوند و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چک کنند.باید‌ها و نباید‌های استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده

 در صورت رعایت نکات فوق استفاده از ماسک می‌تواند باعث در معرض قرار گرفتن بیشتر فرد و احتمال خطر بیشتری می‌شود.

ماسک‌ها فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نشود. زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است.

مردم به خصوص در استان‌های درگیر کرونا، در صورت تردد در فضا‌های عمومی حداقل فاصله یک متر با سایر افراد را رعایت کنند، به خصوص از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند یا علائمی از تب دارند.

توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که مردم از حضور در فضا‌های شلوغ و پرتراکم اجتناب کنند.

با توجه به اینکه دست‌ها با سطوح مختلف در تماس هستند، از تماس دست با چشم، دهان و بینی اجتناب شده و به طور مداوم با آب و صابون شسته شوند.

توصیه می‌شود که در فضا‌های عمومی هم تهویه طبیعی به میزان مناسب فراهم شود و از باز بودن درب‌ها جهت حرکت هوا اطمینان حاصل شود. به گونه‌ای که در شرایطی که افراد در یک فضا حضور دارند، درب‌ها و پنجره‌ها جهت حرکت هوا باز باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=13411

ثبت نظر

-