لبنانی ها تنببیه می شوند

  • کد خبر : 131590
  • 10 مرداد 1399 - 2:41
لبنانی ها تنببیه می شوند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: «تد کروز»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا طرح جدیدی پیشنهاد داده که خواستار قطع کمک مالی دولت آمریکا به دولت‌های حامی حزب‌الله لبنان است.

این طرح که نسخه‌ای از پیش‌نویس آن روی وب‌سایت کنگره آمریکا قرار گرفته روز ۱۲ ماه مه سال جاری میلادی به کمیته روابط خارجی مجلس سنا ارائه شده است.

تد کروز عنوان طرح را اینطور انتخاب کرده است: «ممانعت از ارائه هر گونه کمک از سوی دولت ایالات متحده به هر دولت لبنان که تحت نفوذ یا کنترل حزب‌الله باشد.»

او در توضیح درباره این طرح نوشته دولت آمریکا باید از ارائه هر گونه کمک به هر دولت لبنان که عضوی از حزب‌الله در آن دارد خودداری کند.

طرح کروز برای تبدیل شدن به قانون مسیری طولانی پیش رو دارد. این طرح ابتدا در کمیته روابط خارجی مجلس سنا به رأی گذاشته خواهد شد و در صورت تصویب، کل مجلس سنا به آن رأی خواهد داد. در صورتی که نسخه موازی طرح در دیگر شاخه کنگره یعنی مجلس نمایندگان هم به تصویب برسد، طرح به مصوبه کنگره تبدیل شده و رئیس‌جمهور آمریکا باید آن را امضا کند.

ارائه این طرح در راستای اقداماتی است که دولت آمریکا برای ایجاد اختلافات داخلی در لبنان انجام می‌دهد. روز گذشته هم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هنگام تمدید وضعیت اضطراری در قبال لبنان، اقدامش را به ایران و حزب‌الله نسبت داد.

ترامپ در بیانیه روز چهارشنبه گفت وضعیت اضطراری که دولت آمریکا از تاریخ اول اوت سال ۲۰۰۷ برای اعلام وضعیت اضطراری در قبال لبنان اعلام کرده بعد از تاریخ اول اوت سال ۲۰۲۰ نیز کماکان پا برجا خواهد بود. 

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه این بیانیه مدعی شده است: «برخی اقدامات معین نظیر ارسال سلاح از سوی ایران به حزب‌الله-که سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته‌ای را شامل می‌شوند- موجب تضعیف حاکمیت لبنان می‌شوند، در ایجاد بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه نقش دارند و تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده در برابر امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده پدید می‌آورند.»

ترامپ تصریح کرده است: «به این دلیل، من تشخیص می‌دهم ادامه وضعیت اضطرار ملی اعلام‌شده در فرمان اجرایی ۱۳۴۴۱ در قبال لبنان، ضروری است.»

رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا در تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان، تلاش‌هایی را برای فشار بر دولت این کشور در دستور کار قرار داده‌اند.

تل‌آویو و واشنگتن به عنوان مثال در ماه‌های گذشته در تلاش برای محدود کردن فعالیت‌های حزب‌الله لبنان، کشورهای اروپایی را برای تروریستی اعلام کردن کل حزب‌الله تحت فشار شدید قرار داده‌اند.

واشنگتن همچنین برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان، چندین بانک و شخصیت لبنانی را به اتهام ارتباط حزب‌الله در فهرست تحریم قرار داده است.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که حزب‌الله یکی از مهمترین احزاب سیاسی لبنان است و در انتخابات سال گذشته پارلمان لبنان هم با وجوداقدامات آمریکا علیه این حزب، بخش بزرگی از کرسی‌ها در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب‌الله قرار گرفت.

دولت آمریکا در سال ۱۹۹۵ با طرح بهانه‌های اثبات‌شده حزب‌الله را یک «سازمان تروریستی» اعلام کرد. این در حالی است که حزب‌الله لبنان نقش فعالی در کمک به دولت‌های عراق و سوریه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش داشت.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=131590
-