چه کسی گفته تاخیر یک ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای مجاز است؟!

  • کد خبر : 12986
  • 07 اسفند 1398 - 7:04
چه کسی گفته تاخیر یک ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای مجاز است؟!

بازی سپاهان و پرسپولیس

به گزارش نیوز، جنجال درباره بازی برگزارنشده سپاهان – پرسپولیس تمام‌شدنی نیست! مسئولان دو تیم بی‌وقفه مشغول مصاحبه و شرح چندباره ماوقعی هستند که هزاران ایرانی لحظه‌به‌لحظه آن را با پخش زنده تلویزیونی دنبال کردند. اتفاقی که باید به رأی کمیته انضباطی گذاشته شود، به سوژه تقابل هواداران بدل شده و هرکسی از ظن خود اظهارات طرفین را تحلیل می‌کند.

اما نکته مهم موضوعی است که روز گذشته و از میان صحبت‌های یک کارشناس تلویزیونی، به اشتباه برداشت شد، و حالا دستاویز برخی مخاطبان فوتبال برای تحلیل و تخریب و حتی برخی مسئولین باشگاه سپاهان برای توجیه شده است: این تصور که «دو تاخیر ۳۰ دقیقه‌ای به‌علاوه یک ۲۰ دقیقه، مجاز است»!

قانون هرگز چنین زمان‌بندی‌ای را پشت سر هم بیان نکرده چه برسد به این‌که مجاز بداند؛ که اگر این‌طور بود به‌جای تقسیم زمانی، از یک تاخیر ۸۰ دقیقه‌ای صحبت می‌کرد. پیش از هر توضیحی اجازه بدهید متن قانون مربوط را مرور کنیم:

اگر بنا به دلایل قهری از قبیل مناسب نبودن زمین، شرایط آب‌وهوایی، از کار افتادن نورافکن‌ها، مناسب‌نبودن چمن، عدم امنیت مسابقه برای مسئولان یا تماشاگران یا عوامل اجرایی و یا شرایط پیش‌بینی‌نشده و غیرمترقبه، مسئول برگزاری مسابقه نتواند بازی را شروع کند، می‌بایست با هماهنگی داور تصمیم‌های زیر را برای ادامه یا لغو بازی اتخاذ نمایند:
۱- بازی به مدت ۳۰ دقیقه تعلیق می‌شود تا شرایط به اندازه کافی برای شروع مسابقه مناسب شود مگر این‌که به زعم داور، شرایط برگزاری قبل از اتمام ۳۰ دقیقه مهیا شود. (درصورت تعلیق بازی تا ۱۵ دقیقه تیم‌ها می‌بایست در زمین بمانند. در صورت تعلیق بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، تیم‌ها باید به رختکن بروند و قبل از شروع می‌توانند تا ۱۰ دقیقه گرم کنند.)

۲- اگر با در نظر گرفتن یک تعلیق ۳۰ دقیقه‌ای امکان برگزاری مسابقه فراهم نشود، ۳۰ دقیقه تعلیق دیگر در نظر گرفته خواهد شد. در این زمان امکان حضور تیم‌ها در رختکن می‌باشد. ولی می‌بایست به تیم‌ها اجازه ۲۰ دقیقه گرم‌ کردن مجدد داده شود.
۳- بعد از اتمام زمان انتظار دوم در بند ۲ و عدم امکان برگزاری مسابقه، سازمان لیگ در خصوص شروع مجدد یا لغو مسابقه تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

اولین چیزی که از ماده قانونی فوق برمی‌آید این‌که تاخیری ۲۰ دقیقه‌ای در کار نیست؛ بلکه اگر شرایط عادی برقرار شد و هر دو تیم در زمین مسابقه حاضر شدند، داور باید ۲۰ دقیقه فرصت گرم‌کردن بدهد. پس حداکثر تاخیر ممکن برای حضور بازیکنان در زمین، ۱ ساعت (دو ۳۰ دقیقه) است.

نکته دوم بحث ۳۰ دقیقه دوم است؛ دقت داشته باشید قانون ۳۰ دقیقه دوم را تنها زمانی مجاز دانسته که ۳۰ دقیقه اول گذشته باشد و برگزارکننده هم‌چنان عدم امکان برگزاری بازی را تایید کند؛ این‌جا هم باز تشخیص و تصمیم با مسئول برگزاری و داور است.

با این توضیحات، بحث «دو ۳۰ دقیقه و یک ۲۰ دقیقه تاخیر مجاز» کاملا منتفی است! هیچ تیمی به اراده خود مجاز به تاخیر نیست؛ ولو یک دقیقه!

اما در مورد بازی دیروز، وضعیت سپاهان احتمالا مشمول «شرایط پیش‌بینی‌نشده و غیرمترقبه» بوده است؛ اکنون باید دید آیا در ساعت ۱۶:۱۵، مسئول برگزاری مسابقه و داور میدان به تعلیق ۳۰ دقیقه‌ای حکم داده بودند یا خیر؛ اگر خیر، که اصلا همان ابتدا سپاهان تخلف کرده است. اما اگر بله، پس بازی تا ۱۶:۴۵ معلق بوده و تا این‌جای قضیه نه سپاهانی‌ها تقصیری دارند و نه پرسپولیسی‌ها لطفی کرده‌اند (این تاکید از آن جهت است که مسئولین پرسپولیس دست از این منت‌گذاری که «از یک ساعت قبل در استادیوم بودیم و نیم‌ساعت هم بیش‌تر در زمین منتظر بودیم» بردارند؛ اگر کاری کرده‌اند عمل به وظیفه بوده).

طبق اذعان مسئول برگزاری مسابقه و حتی مدیران سپاهان، بازیکنان این تیم ساعت ۱۶:۲۰ (یا ۱۶:۲۵) داخل ورزشگاه بودند، پس شرایط غیرمترقبه‌ای که باعث تعلیق دوباره بازی باشد وجود ندارد. با این حال باز هم تشخیص برعهده مسئولین مسابقه بوده که ۳۰ دقیقه دیگری را به تعلیق بازی بیافزایند یا نه! یعنی اگر داور بازی ساعت ۱۶:۴۵ حکم به پایان مسابقه داده باشد، پرسپولیسی‌ها حق داشتند زمین را ترک کنند و سپاهان به‌عنوان تیمی که به‌عمد در زمین بازی حضور پیدا نکرده به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد. اما اگر داور تعلیق ۳۰ دقیقه‌ای دوم را اعلام کرده باشد، پرسپولیسی‌ها حق ترک زمین را نداشتند و این توضیحات که «سپاهانی‌ها حتی یک نفر را به زمین نفرستاده بودند و مشخص است قصد برگزاری بازی نداشتند» اضافات است و پرسپولیس در جایگاه تشخیص نبوده و نیست.

نتیجه‌گیری این‌که گره این ماجرا صرفا آن‌جا می‌تواند باشد که آیا مسئولین مسابقه، حکم بر تعلیق ۳۰ دقیقه‌ای اول و سپس تعلیق ۳۰ دقیقه‌ای دوم داده بودند یا خیر؛ پس تصمیم‌گیری درباره نتیجه این بازی صرفا برعهده کمیته انضباطی بر اساس گزارش‌های مسئول برگزاری مسابقه و داور آن خواهد بود و مصاحبه‌های متعدد از جمله شرح ماوقع مسیر هتل تا استادیوم، گرم‌کردن در راهروهای ورزشگاه و موارد بسیار دیگر که از دیروز به فراوانی می‌خوانیم و می‌شنویم، ارزشی ندارند؛ مگر در جلسات کمیته انضباطی، آن‌هم برای تشخیص این‌که تاخیر تیم سپاهان مشمول بند «شرایط پیش‌بینی‌نشده و غیرمترقبه» بوده یا نه.

پی‌نوشت: موضوعی که در این میان به دفعات وسط کشیده شده، بحث فینال جام حذفی گذشته است. این مقایسه از یک جهت بی‌معنا است: در آن بازی دو تیم در وضعیت مسابقه حضور داشتند و تعویق مسابقه به تشخیص مسئول برگزاری بازی و به‌دلیل تخلف خود برگزارکننده در واگذاری صندلی‌ها بود. در بند سوم قانون فوق هم آمده که تشخیص شروع مجدد یا لغو بازی بعد از یک ساعت، برعهده سازمان لیگ است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12986

ثبت نظر

-