لاوروف: نشست کمیسیون برجام فرصتی برای کاستن از تنش‌هاست

  • کد خبر : 12764
  • 06 اسفند 1398 - 22:07
لاوروف: نشست کمیسیون برجام فرصتی برای کاستن از تنش‌هاست

به گزارش نیوز به نقل از فارس؛ وزیر خارجه روسیه با اشاره به جلسه روز چهارشنبه کمیسیون مشترک برجام در وین، این نشست را فرصتی برای کاستن از تنش‌ها خوانده است.

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، وزیر خارجه روسیه طی سخنرانی در نشست «کنفرانس خلع سلاح» در ژنو سوئیس درباره مسائلی از قبیل برجام و همچنین اقدامات سوء آمریکا در از بین بردن توافق‌ها کنترل تسلیحات استراتژیک در جهان صحبت کرد.

به گفته سرگئی لاوروف، مسکو نشست کمیسیون مشترک برجام را فرصتی برای کاستن و متوقف کردن تنش‌ها در خصوص توافق هسته‌ای ایران می‌داند.

روز گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام به میزبانی وین روز چهارشنبه (فردا) برگزار می‌شود.

تاکید لاوروف بر لزوم کاستن از تنش‌ها پیرامون برجام در شرایطی مطرح شده که نشست روز چهارشنبه کمیسیون مشترک برجام، اولین نشست این کمیسیون بعد از اقدام سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در توسل به ساز و کار حل اختلاف در این توافق موسوم به «مکانیسم ماشه» خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در ژنو به اقدامات آمریکا در برهم زدن توافق‌های کنترل تسلیحاتی از قبیل «پیمان منع موشک‌های میان‌برد» (INF) اشاره کرد و به شدت به مواضع واشنگتن تاخته است.

وی همچنین هشدار داد: «بلاتکلیفی درباره آینده (پیمان) استارت نو، مایه نگرانی است. من سال گذشته در همین جا در همین کنفرانس درباره اهمیت حفاظت از این پیمان صحبت کردم».

لاوروف افزود: «به رغم همه شرایط موجود، رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد داده است که روسیه و ایالات متحده پیمان استارت را بدون هر گونه پیش شرطی تمدید کنند. ما منتظر دریافت پاسخ (از سوی آمریکا) هستیم».

وزیر خارجه روسیه درباره تحولات میدانی در ادلب سوریه هم صحبت کرد.

وی که روزهای گذشته بارها بر حمایت روسیه از تلاش‌های ارتش سوریه برای پاکسازی این استان از وجود تروریست‌ها تاکید کرده بود، در سخنرانی امروز خود از مواضع مخالفان دولت بشار اسد و انتقادهای آنها از عملیات در ادلب به شدت انتقاد کرده است.

به گفته لاوروف، موعظه خواندن درباره آتش‌بس با ستیزه‌جویان در ادلب، موضوعی مرتبط با حقوق بشر نیست بلکه تسلیم شدن در برابر تروریست‌ها است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12764

ثبت نظر

-