ویروس کرونا؛ تازه‌ترین مطالعات درباره مبتلایان به کووید-۱۹

  • کد خبر : 12687
  • 06 اسفند 1398 - 20:05
ویروس کرونا؛ تازه‌ترین مطالعات درباره مبتلایان به کووید-۱۹

کد خبر: ۱۴۴۴۹۷

تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۳:۳۳

مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان کرونا در چین نشان می‌دهد که بیشتر این افراد، به بیماری‌های زمینه‌ای دچار بوده اند.

به گزارش نیوز:  در این بسته خلاصه‌ای از مجله جاما از علائم و سیر بیماری ۱۳۸ بیمار بستری به علت کرونا ویروس جدید در چین را جمع آوری کرده ایم.

نتایج این مطالعه که بزرگترین مطالعه منتشر شده بر بیماران بستری مبتلا به کرونا ویروس جدید تا اسفند ۹۸ است نشان می‌دهد که میانه سنی افراد بستری شده ۵۶ سال و دامنه سنی آن‌ها از ۲۲ تا ۹۲ سال بوده است.

به عبارتی کودک و نوجوان در بین موارد بستری، دیده نشد. احتمال ابتلای زن و مرد تفاوت معنی داری نشان نداد. نزدیک به نیمی از مبتلایان بیماری زمینه‌ای مانند پرفشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی_ عروقی و سرطان داشتند.

شایع ترین علامت در شیوع بیماری کرونا

 تب در ۹۹ درصد، خستگی در ۷۰ درصد و سرفه خشک در ۶۰ درصد شایع‌ترین علامت‌های ابتلا به کرونا هستند. تنگی نفس در ابتدای بیماری در ۳۱ درصد موارد دیده شد.

 لازم ذکر است که در ۱۰ درصد بیماران اولین علامت اسهال و تهوع بود که یک تا دو روز قبل از تب و تنگی نفس خود را نشان داد؛ بنابراین پزشکان به این نکته توجه داشته باشند که ممکن است فرد بیمار در ابتدا با علائم گوارشی مراجعه کند.

تمامی بیماران درگیری دوطرفه ریه را در سی تی اسکن ریه نشان داده اند. شایع‌ترین یافته غیر طبیعی آزمایشگاهی کاهش لنفوسیت ها، طولانی شدن پیتی و افزایش LDH بود. بر اساس نتایج این مطالعه از زمان شروع اولین علامت تا بروز تنگی نفس در بیمار حدود ۵ روز و از زمان شروع اولین علامت تا بستری شدن در بیمارستان، حدود ۷ روز طول می‌کشد.

حدود ۴۱ درصد بیماران در محیط بیمارستان به این بیماری مبتلا شده بودند و در نهایت حدود ۴ درصد افراد بستری شده و نه، تمامی بیماران مبتلا به کرونا اعم از خفیف یا بستری فوت کرده اند.

از آنجایی که آنتی بیوتیک‌های متفاوتی برای این بیماران مصرف شد، هیچ درمان اختصاصی برای این بیماری تاکنون توصیه نشده است پس مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به کرونا درمان‌های حمایتی، تشخیص به موقع، ایزولاسیون بیمار و رعایت اقدامات پیشگیری در اطرافیان و مراقبان بیمار است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12687

برچسب ها

ثبت نظر

-