توصیه های وزارت بهداشت به بیماران خاص برای پیشگیری از “کرونا”

  • کد خبر : 12646
  • 06 اسفند 1398 - 18:30
توصیه های وزارت بهداشت به بیماران خاص برای پیشگیری از “کرونا”

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه سیستم ایمنی این بیماران از سایر افراد ضعیف تر، تاکید کرد: بیماران خاص باید بیش از سایر افراد از خودشان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنند.

دکتر مهدی شادنوش ضمن ارائه توصیه هایی به بیماران خاص و پیوندی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، گفت: بیماران خاص و پیوندی بیش از دیگران باید از خودشان مراقبت کنند. خانواده ها و اطرافیان این بیماران نیز باید بیشتر از خودشان مراقبت کنند.

وی افزود: در عین حال این بیماران باید همان توصیه هایی را که برای افراد عادی ارائه می شود، رعایت کنند. اقداماتی مانند شست وشوی مرتب دست ها، دوری کردن از افرادی که ممکن است آلوده باشند، پرهیز از حضور در مناطق پر ازدحام و تجمعات و… را انجام دهند.

شادنوش با تاکید بر لزوم مراقبت بیشتر در بیماران خاص، گفت: به هر حال سیستم ایمنی این بیماران از سایر افراد ضعیف تر بوده و در نتیجه اثرگذاری ویروس بر روی آنها می تواند قابل توجه تر باشد. بنابراین بیماران خاص از سفر پرهیز کرده و سعی کنند در محیطی سالم و دور از آلودگی بمانند.

وی با بیان اینکه به طور کلی ماسک تاثیر عمده ای در پیشگیری از کروناویروس ندارد، ادامه داد: بهتر است بیشتر تلاش کنند که از محل های آلوده دوری کنند. در عین حال بیماران خاص هم مانند سایر مردم در صورتیکه دچار تب شدند، به پزشک مراجعه کرده و به توصیه های پزشک توجه کنند و در صورتی که بعد از مراجعه به پزشک علائم شان ادامه داشت و یا دچار سرفه های خشک یا تنگی نفس شدند، باز هم به پزشک مراجعه کنند و حتما بیماری شان را به صورت جدی پیگیری کنند.

شادنوش درباره استفاده بیماران خاص از داروهای بالا برنده ایمنی بدن، اظهار کرد: این موارد به نوع بیماری فرد بستگی دارد. هیچ فردی نباید سر خود اقدام درمانی و دارویی انجام دهد. در عین حال برخی بیماران مانند بیماران پیوندی با مصرف دارو مقداری سیستم ایمنی شان به صورت تعمدی کاهش می یابد تا بتوانند عضو پیوندی را تحمل کنند. در چنین شرایطی اصلا صلاح نیست که داروهایشان را تغییر دهند.

وی تاکید کرد: بیماران خاص هرگونه تغییر در داروهایشان را حتما با نظر پزشک شان انجام دهند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12646

برچسب ها

ثبت نظر

-