آیا ویتامین C برای سرماخوردگی مفید است؟

  • کد خبر : 126166
  • 05 مرداد 1399 - 12:45
آیا ویتامین C برای سرماخوردگی مفید است؟

کد خبر: ۱۵۸۹۴۷

تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ – ۱۱:۳۱

آب پرتقال، آب گریپ فروت، آب لیمو و قرص جوشان ویتامین C از موارد مطلوب دریافت دوز مناسب برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی هستند. اما آیا ویتامین c برای سرماخوردگی یک درمان مؤثر است یا این فقط یک درمان و توصیه خانگی است؟

به گزارش نیوز به نقل از فرارو مطمئناً تا حالا چندین بار ویتامین C به عنوان برای درمان طبیعی سرماخوردگی، توسط اعضای خانواده و دوستان توصیه شده است. برای جلوگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن، ویتامین C(ث) اغلب به عنوان ویتامینی جهت مقابله با بیماری‌ها پیشنهاد می‌شود. آب پرتقال، آب گریپ فروت، آب لیمو و قرص جوشان ویتامین C از موارد مطلوب دریافت دوز مناسب برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی هستند. اما آیا ویتامین C(ث) برای سرماخوردگی یک درمان مؤثر است یا این فقط یک درمان و توصیه خانگی است؟

ویتامین C برای درمان سرماخوردگی
ویتامین C به عنوان درمانی برای سرماخوردگی در دهه ۱۹۷۰ در میان عموم افراد رواج پیدا کرد. این عمدتا به دلیل مطالب کتابی که توسط لینوس کارل پائولینگ، شیمیدان آمریکایی و فعال صلح نوشته شد، بود. وی همچنین برنده جایزه نوبل شیمی و مخالف سرسخت کشتار با سلاح‌های جمعی بود. پائولینگ کتابی را با عنوان “ویتامین C و سرماخوردگی” نوشت که در آن پیشنهاد کرد، پس از تجزیه و تحلیل آماری چهار مطالعه، دوز‌های خاص ویتامین C می‌توانند از بروز سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم سرماخوردگی جلوگیری کنند.

• برای بسیاری از افراد، پائولینگ ۱۰۰۰-۲۰۰۰ میلی گرم در روز را برای مصرف توصیه می‌کند.

• در حالی که برخی افراد برای پیشگیری از سرماخوردگی در روز فقط به ۲۵۰ میلی گرم ویتامین C یا اسید اسکوربیک نیاز دارند.

• وی همچنین ادعا کرد که ممکن است افراد خاصی به مقادیر زیادی مانند ۵۰۰۰ میلی گرم در روز نیاز داشته باشند.

پائولینگ همچنین در بخشی از کتابش پیشنهاد کرد که همیشه ۵۰۰ میلی گرم قرص اسید اسکوربیک مصرف کنید. وی عنوان می‌کند که افراد باید با ظهور اولین علائم سرماخوردگی یکی دو قرص ۵۰۰ میلی گرم مصرف کنند، این علائم شامل احساس خراشیدگی در گلو، وجود مخاط در بینی یا درد می‌شود.

این یافته‌ها بسیار بحث برانگیز بود، زیرا چندین مطالعه انجام شده پس از کتاب پائولینگ نشان داد که ویتامین C مانع از ابتلا به سرماخوردگی نمی‌شود. همچنین، دوز‌های توصیه شده از سوی او بسیار بالا بود – از نظر مقایسه‌ای، میزان رژیم غذایی توصیه شده برای ویتامین C در زنان ۷۵ میلی گرم و برای مردان ۹۰ میلی گرم است.

امیدوارکننده‌ترین گزارش به نفع ویتامین C برای فرضیه‌های پیشگیری از سرماخوردگی در سال ۲۰۱۳ در پایگاه داده کوکران از بررسی‌های سیستمیک منتشر شد. محققان پیشرو ۲۹ مطالعه را با ۱۱۳۰۶ شرکت کننده از جمله دوندگان ماراتن، اسکی باز، سرباز، کودکان، بررسی کردند؛ و یافته‌های تحقیق چنین گزارش داد:

• یک مکمل معمولی حاوی ویتامین C باعث کاهش علائم سرماخوردگی نمی‌شود.

• با این حال، ویتامین C ممکن است برای تقویت ایمنی در افرادی که در دوره‌های کوتاه به شدت ورزش می‌کنند، مفید باشد.

• ویتامین C ممکن است به کاهش مدت و شدت سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان کمک کند.

• مصرف ویتامین C در بزرگسالان، مدت سرماخوردگی را به طور متوسط ۸ درصد کاهش می‌دهد.

• در کودکان، مدت سرماخوردگی به طور متوسط ۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

• در کودکان، مصرف روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین C تا ۱۸ درصد مدت سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.

سؤالات متداول درباره ویتامین C برای سرماخوردگی
آیا ویتامین C به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند؟

همانطور که در مطالعات نشان داده شده است، ویتامین C به کاهش مدت و شدت سرماخوردگی کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف میزان مناسب ویتامین C، عفونت را کاهش می‌دهد و به نوبه خود بر میزان ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین مکمل رژیم غذایی با دریافت ویتامین C کافی مفید خواهد بود. پزشکان می‌گویند که مصرف پنج وعده میوه و سبزیجات در روز، میزان ویتامین C توصیه شده برای بدن را تضمین می‌کند.

آیا ویتامین C و زینک از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می‌کنند؟

براساس یک مطالعه سال ۲۰۱۲ که در مجله تحقیقات پزشکی بین المللی چاپ شده است، محققان تأثیر ترکیب ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C به همراه ۱۰ میلی گرم زینک را در افرادی که از سرماخوردگی رنج می‌برند، بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که علائم آبریزش بینی کاهش می‌یابد و به خوبی توسط شرکت کنندگان قابل تحمل است. اما هنوز هیچ مدرکی اثبات شده‌ای که نشان دهد ترکیب ویتامین C و زینک می‌تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند وجود ندارد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=126166

ثبت نظر

-