احتمال لغو آزادی تردد در اتحادیه اروپا

  • کد خبر : 12466
  • 06 اسفند 1398 - 13:43

به گزارش نیوز به نقل از تسنیم، شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و افزایش مبتلایان به این بیماری نگرانی هایی را درباره زیر سوال رفتن دستاوردهای اروپایی از جمله معاهده شنگن که البته یک مرحله به دلیل بحران پناهندگان در این اتحادیه در معرض خطر قرار گرفته ایجاد کرده است.

“تاگس شاو” آلمان در مطلبی نوشته است که نگرانی ها درباره گسترش ویروس کرونا در اروپا افزایش پیدا کرده است.

این روزنامه آلمانی در ادامه این گزارش نوشت: وضعیت جدی است اما هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد، این پاسخی است که این روزها وقتی از کمیسیون اروپایی در این باره سوال می شود که ارزیابی شما درباره خطر کرونا برای اروپا چیست شنیده می شود. اما گسترش این ویروس در ایتالیا با بیش از ۲۰۰ مبتلا و ۵ فوتی بحث های جدیدی را به وجود آورده است.

“استلا کیریاکیدس”، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا درباره شرایط موجود ابراز نگرانی کرده و گفته است: همه کشورهای عضو این اتحادیه باید خود را آماده کنند که در شرایط مشابه ایتالیا قرار گیرند.

بعد از قرق کردن شهرهای شمال ایتالیا به دلیل افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و قطع شدن موقتی حرکت های قطارها از ایتالیا به اتریش حالا در بروکسل این پرسش مطرح است که آیا حالا در مرزها نباید برخی اقدامات انجام شود. کمیسیون اروپایی هنوز در این باره تردید دارد.

 با این همه  “استلا کیریاکیدس” در این باره گفته است که شرایط بسیار پیچیده است و محدودیت های سفر باید از نظر علمی قابل توجیه و متناسب باشد.

در هر صورت دست کمیسیون اروپایی در این باره بسته است. بر اساس معاهده شنگن آزادی سفر در کشورهای عضو این منطقه تضمین شده است و بروکسل نمی تواند این قانون را لغو کند. این مسئله‌ای مربوط به کشورهای عضو این اتحادیه است که اقداماتی مانند کنترل مرزها و محدودیت های سفر را دوباره اعمال کنند.

در این شرایط کمیسیون اروپایی می خواهد از نظر مالی در این راستا فعال شود. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده با یک بسته کمکی ۲۳۰ میلیون یورویی باید نهادهای امدادی در مبارزه با ویروس کرونا حمایت شوند.

کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا این مسئله را یک جالش جهانی ارزیابی کرده که غلبه بر آن نیاز به همکاری تمام جامعه بین المللی دارد.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بخش اعظمی از بودجه اختصاص یافته برای غلبه بر کرونا در اروپا باید صرف دستیابی به واکسنی برای این بیماری شود. کمیسیون اروپایی برای این منظور حدود ۹۰ میلیون یورو را مد نظر قرار داده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12466

ثبت نظر

-