غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران

  • کد خبر : 12353
  • 06 اسفند 1398 - 10:30
غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران

همیشه حضور در کنار جاذبه های طبیعی دنیا از حال و هوای خاصی برخوردار بوده و در میان آن ها غارهای تاریک و نسبتا مخوفی که در اثر گذر زمان و فرسایشی سالیانه تشکیل شده اند، دارای جایگاه و اهمیت فراوانی خصوصا برای زمین شناسان و محققان هستند. خوشبختانه، ما در ایران دارای غارهای متعددی هستیم که از حیث اعتبار و محبوبیت نه تنها در ایران بلکه در کل جهان نیز کاملا شناخته شده و مشهور هستند. یکی از این غارها که در سال ۱۳۹۱ خورشیدی پیدا شد و آنطور که می گویند از جمله بزرگترین تالارهای غار کشورمان است، غار پشوم یزد بوده که برخلاف تازگی و جذابیت های نهفته شده در خود همچنان گمنام باقی مانده و کمتر توریست و گردشگری در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورده است. به همین خاطر، ما قصد داریم تا در این مطلب کمی بیشتر در خصوص مخوف ترین غار ایران برای شما همگردی های عزیز صحبت کنیم و اطلاعات میدانی شما در خصوص غار پشوم را بیش از پیش ارتقا دهیم.

غار پشوم یزد

کمی با شهر یزد

یکی از توریستی ترین شهرهای ایران، شهر قنوت و قنات و قناعت یعنی شهر کویری یزد است. قدمت این شهر زیبا و فوق العاده جذاب مربوط به سده پنجم میلادی می شود و تاکنون مورخان و گردشگران به نامی در خصوص اهمیت و جاذبه های تاریخی و دیدنی شهز یزد در نوشته های خود صحبت کرده اند که از جمله آن ها بایستی به جهانگردی معروف به نام مارکوپولو اشاره کرد که در خاطرات خود از سفر به شهر یزد یاد کرده است. یزد که مشهور به شهر بادگیرها بوده، درست در بخش میانی ایران و در بین اقلیمی کاملا خشک و بیابانی جای دارد و ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به ۱۲۰۰ متر تخمین زده شده است. مساحت این شهر آجری ایران حدودا ۱۸۰ کیلومترمربع بوده و با توجه به پیشینه تاریخی اصلا نباید تعجب کرد که هر روز یک جاذبه طبیعی جدید همچون مخوف ترین غار ایران در آن کشف شود.

کمی با شهر یزد

معرفی غار پشوم یزد

نام غار پشوم یزد را باید به عنوان یک جاذبه طبیعی جدید به فهرست تمام دیدنی های بکر یزد اضافه کنیم. این غار برای نخستین بار از سوی شخصی به اسم فتحعلی حیدری کشف شد. آقای حیدری در ابتدا با پیدا کردن دهانه یک غار گمنام در حوالی شهر مهریز که بصورت عمودی قرار داشت، اقدام به حفاری شخصی نمود و آنطور که گزارش شده، در حدود ۵۰ متر نیز توانست به داخل غار نفوذ کند و نهایتا به دلیل عدم دانش کافی و همچنین نداشتن تجهیزات مناسب، موضوع کشف غار پشوم یزد را با انجمن کوهنوردان شهر یزد در میان قرار داد تا آنان با فرستادن کارشناسانی مجرب و تیم فنی مجهز بتوانند از طریق حفاری راه ورود به فضای داخلی غار را مهیا سازند. بعد از هموار شدن مسیر ورود به غار پشوم که توصیه می کنیم حتما در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورید، با چاهی به عمق ۱۹ متر و شیبی در حدود ۷۰ درجه مواجه خواهید شد که تازه پس از پشت سر گذاشتن این قسمت از غار و پیمودن مسیر دستیابی به آبراهه، مجدد با چاهی روبرو خواهید شد که از عمقی ۸۰ متری برخوردار است و درست در قسمت پایینی آن یک تالار بسیار وسیع و بزرگ قابل رویت بوده که از حالت جلگه ای مانند بهره مند هست و به همین خاطر، می توان غار پشوم یزد را به عنوان یکی از وسیع ترین تالار غارهای ایرانی در دنیا به حساب آورد. همگردی های عزیز توجه داشته باشید این غار در یزد بتازگی کشف شده و هنوز از امکانات رفاهی و صد البته ایمنی بخصوصی برخوردار نیست و به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر فاقد شرایط لازم برای وارد شدن به داخل غار پشوم هستید، لطفا تنها به بازدید از محوطه بیرونی این جاذبه طبیعی بسنده کنید، زیرا وارد شدن به غار ملزم به همراه داشتن وسایل فنی و از همه مهمتر تخصص حضور در چنین اماکنی بوده و صرفا نباید به دلایل ماجراجویانه وارد فضای داخلی آن ها شد، مگر اینکه یک غارنورد حرفه ای باشید.

معرفی غار پشوم یزد

آشنایی با دیدنی های موجود در اطراف غار پشوم

کوه ریگ

کوه ریگ از مهمترین مکان های تفریحی مردم شهرستان مهریز بحساب می آید که در محله ای به نام بغداد آباد جای دارد. این کوه عاری از هرگونه خاک بوده و تمام بخش هایش را ماسه تشکیل داده است. بومیان این محل در روز نهم فروردین ماه جهت برگزاری جشن نوروز سلطانی به این کوه مراجعه می کنند.

کوه ریگ

باغ پهلوان پور

یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر و تاریخی شهر یزد که در شهرستان مهریز واقع شده و در حدفاصل ناچیزی از غار پشوم یزد جای دارد، باغ پهلوان پور است که در زمان قاجاریان ساخته شده و برخلاف اصولا معماری زمانه خود، سهم بیشتری از ساختش مطابق اصول معماری سلسله زندیه در ایران است. این باغ از بخش و مناظر چشم نواز متعددی برخوردار بوده و مساحتش نزدیک به ۵ هکتار هست.

باغ پهلوان پور

بادگیر شکیب

پیشنهاد می کنیم در سفر به شهر یزد حتما از مرتفع ترین بادگیر دنیا هم بازدید کنید. بادگیر شکیب در حال حاضر با پشت سر گذاشتن بادگیر دولت آباد و برخورداری از ۵۵٫۵ متر ارتفاع، مرتفع ترین بادگیر جهان بحساب می آید که در محدوده شهرستان مهریز و در فاصله مکانی مناسب از غار پشوم قرار گرفته است.

بادگیر شکیب

راهنمای مسیر منتهی به غار پشوم یزد

برای انجام سفر به منظور بازدید از غار پشوم یزد یا مخوف ترین غار ایران شما می توانید از راه و شهرهای مختلفی استفاده کنید که ما در این مطلب تنها به شرح مختصری از راهنمای دستیابی به این جاذبه طبیعی از دو مبدا مسافرتی تهران و همچنین یزد برایتان خواهیم پرداخت. برای گردشگرانی که سفر خود را از شهر تهران آغاز می کنند و مقصدشان غار پشوم یزد است، باید بگوییم ابتدا بایستی خود را از راه های مختلفی زمینی، هوایی و همچنین خطوط ریلی به شهر یزد رسانده و سپس با در پیش گرفتن مسیر منتهی به شهرستان مهریز، وارد شدن به جاده فرعی بعد از آن و پیمودن حدودا ۳۰ کیلومتر، خود را به این جاذبه طبیعی نوظهور کشورمان برسانید. برای مردم شهر یزد یا کسانی که خود را به شهر یزد رسانده اند و می خواهند از این مبدا مکانی به طرف این غار طبیعی کشورمان حرکت کنند، باید بگوییم تمام مراحل فوق بعد از رسیدن به شهر یزد باید گام به گام انجام شود. درست در مقابل دهانه غار یک مسیر نسبتا هموار ۱٫۵ کیلومتری وجود دارد که باید بصورت پیاده روی آن را طی کنید. یادتان باشد این مکان جزیی از مناطق حفاظت شده شهر یزد بحساب می آید که حتما باید با هماهنگی وارد آن شوید.
راهنمای مسیر منتهی به غار پشوم یزد

کلام آخر

نام دیگر غار پشوم یزد، غار دو سر است که دلیل این اسم گذاری، جایگیری این جاذبه دیدنی در میان دو تپه هست. مساحت غار بطور دقیق ۸۱۵۰۰ متر برآورد شده و با کشف این جاذبه درون زمینی کشور، ما توانستیم نام خود را به عنوان چهارمین کشور دنیا از حیث وجود غاری با تالاری بسیار بزرگ، پس از کشورهایی همچون مالزی، چین و اسپانیا بر سر زبان ها بیندازیم.
غار پشوم یزد 2

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12353

ثبت نظر

-