زنگ خطر کرونا در خراسان رضوی

  • کد خبر : 122721
  • 23 جولای 2020 - 4:41
[ad_1]

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا:حسن جعفری، امروز در حاشیه پنجاه‌وسومین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به شهادت و ابتلاء تعدادی از پرسنل کادر درمان استان به دلیل کرونا بیان کرد: کادر درمان در شرایط بسیار سختی هستند؛ بنابراین هر چه مردم بیشتر رعایت کنند، این قشر خدمات با کیفیت بهتر و موثرتری را می‌توانند به مبتلایان ارائه دهند.

وی با اشاره به راه‌اندازی طرح «مردم یاران» در خصوص کمک داوطلبانه افراد به بیماران کرونایی افزود: بر این اساس در مرحله اول ۱۵۰ نفر قرار شد در بیمارستان‌ها حضور پیدا کنند و برای مراحل بعدی هم داوطلبان می‌توانند به کمیته پیشگیری ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند تا از آن‌ها در این حوزه هم استفاده شود.

تشدید برخوردها با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

جعفری اضافه کرد: طرح افزایش نظارت بر اجرای پروتکل‌ها با قوت در حال اجراست و از این به بعد قرار شد با افرادی که به صورت سهوی یا عمدی پروتکل‌ها را به ویژه در مشاغل و اماکن رعایت نمی‌کنند برخوردهای شدیدتری صورت بگیرد.

جانشین رئیس ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای خراسان رضوی ادامه داد: امروز اولین نقاهتگاه بیماران کرونایی بعد از موج اول کرونا در استان راه‌اندازی شد و تعدادی از بیماران به این نقاهاتگاه منتقل می‌شوند.

وی اعلام کرد: تاکنون ۳۸ هزار بازدید از اماکن صورت گرفته است که ۴۶۰۰ اخطار صادر و برای ۱۵۲ مورد هم پلمپ صورت گرفته است. همچنین مصوب شد که این نظارت‌ها تشدید شده و بدون اغماض با افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، برخورد شود.

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی نیز در بخشی از این جلسه با اشاره به افزایش استفاده مردم استان از ماسک اظهار کرد: این رویه باعث خواهد شد که در هفته‌های آینده درصد افرادی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌های استان مانند روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کنار کادر درمان خواهند بود و در همین راستا آمادگی داریم تمام ظرفیت استان را برای حمایت کادر درمان پای کار بیاوریم.

استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: به دلیل شرایط ناشی از کرونا در برخی از کشورها مشکلات جدی به‌وجود آمده است، اما در ایران علی‌رغم شرایط تحریم، در کنار تامین اقلام اساسی مشکلی از نظر ماسک و مواد بهداشتی و ضد عفونی وجود ندارد.

رزم‌حسینی ضمن قدردانی صمیمانه از کادر بهداشت و درمان استان یادآور شد: واقعا باید از  کادر درمان که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند تشکر کرده و روحیه آن‌ها را تقویت کنیم.

بحران در حوزه نیروی انسانی و کادر درمان

در ادامه این جلسه محسن ذاکریان، رئیس بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی بیان کرد: تقریبا تعداد بالایی از بیماران بدحال به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند، لذا می‌طلبد یک برنامه‌ریزی جدی در حوزه مراقبت در منزل و مراقبت از بیماران سرپایی وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: امروز بحران ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده وجود ندارد بلکه بحران در حوزه نیروی انسانی و خستگی کادر درمان است که باید برای آن فکری بشود.

ذاکریان با تاکید بر اینکه در حوزه مقابله با بیماری کرونا به یک مدیریت واحد نیازمندیم، گفت: به این صورت که یک نفر فرمانده مدیریت بحران کادر پزشکی در همه بخش‌ها از جمله بخش خصوصی و دولتی را در اختیار داشته باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی،گفتنی است، ارائه طرح استفاده از ظرفیت پزشکی و درمانی بخش خصوصی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دبیرخانه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، استفاد از ظرفیت درمانی دانشگاه آزاد استان با نظارت و مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پذیرش بیمارستان‌های ارگان‌های نظامی با اولویت کارکنان این ارگان‌ها، تاکید بر مراقبت‌های فردی و تقویت نظارت بر آن‌ها از جمله مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان بود.

 

[ad_2]

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=122721

برچسب ها