چرا میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس کم شد؟

  • کد خبر : 12122
  • 06 اسفند 1398 - 1:38
چرا میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس کم شد؟

اخبار سیاسی – وزیر کشور میزان مشارکت واجدین شرایط در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ۵/۴۲ درصد اعلام کرد که بر همین اساس کمترین مشارکت در استان تهران رخ داد که ۲۶ درصد بود و بعد از آن استان هایی مانند البرز با ۲۸ درصد، کردستان با ۳۱ و اصفهان با ۳۶ درصد قرار دارند.

به گزارش نیوز، اما وزیر کشور در خصوص دلایل کاهش حضور مردم در انتخابات به مسائلی مانند کرونا، مشکلات آب و هوایی، سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث آبان و دی اشاره کرد.

اما باید نگاه دقیق تری به مسائل داشته باشیم تا بتوانیم تحلیلی دقیق تر از کم شدن میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داد.

یکی از مهمترین دلایل می تواند کم کاری و کارنامه نا مناسب نمایندگان فعلی مجلس باشد، نمایندگانی که اکثریت آنها را لیست امید اصلاح طلبان تشکیل دادند.

نکته حائز اهمیت این بود که بسیاری از نمایندگان فعلی مجلس در این دوره انتخابات توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند که بر اساس اعلام کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بخشی از آنها به دلیل پرونده اقتصادی رد صلاحیت شدند.

یکی از مطالبات جدی مردم مبارزه با مفاسد است، به نظر می رسد دستگاههای نظارتی و دستگاه قضایی باید به این موضوع به شکل جدی ورود پیدا کنند تا اگر نماینده ای از جایگاه خود سوء استفاده کرده محاکمه شود.

انتخابات

محاکمه چنین مفاسدی مطمئنا باعث اعتماد عمومی خواهد شد و در دوره های بعدی انتخابات باعث مشارکت بیشتر مردم می شود.

نکته بعدی عملکرد خود نمایندگان در بزنگاههای مختلف بود، در قضیه گران شدن بنزین مجلس نقشی منفع داشت و دولت یک تنه بنزین را گران کرد و رئیس مجلس نیز حسن روحانی را همراهی کرد. سوالی که برای مردم به وجود آمد این بود که چرا مجلس باید اینقدر منفعل باشد که دولت هر طرحی دارد به راحتی و بدون کار کارشناسی عملیاتی کند.

از سوی دیگر اصلاح طلبان همراه با دولت که پشتیبان اصلی حسن روحانی بودند و با عملکرد ضعیف دولت باعث کم شدن مشارکت شدند.

عدم مشارکت اکثریت مردم در انتخابات برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی این پیام را به مسئولان می دهند که هشداری جدی است و باید گام های بلند و مثبتی برای حاکم شدن شفافیت و مبارزه با فساد شکل گیرد.

مردم همچنین انتظار دارند نمایندگان خود را جزئی از آنها بدانند نه اینکه مانند برخی نمایندگان فعلی برای سلفی گرفتن با موگرینی سر از پا نمی شناختند.

امروز جریان انقلابی توانسته پیروز انتخابات مجلس شود و مطمئنا با عملکردی خوب و تشکیل مجلسی قوی دوباره مشارکت مردم در انتخابات های آینده حداکثری شود .

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=12122

ثبت نظر

-