چگونه بدون درد و آسیب خانه تکانی کنیم؟

  • کد خبر : 11821
  • 05 اسفند 1398 - 14:44
چگونه بدون درد و آسیب خانه تکانی کنیم؟

کد خبر: ۱۴۴۳۵۹

تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۱:۴۵

انجام کارهای مربوط به خانه تکانی از خیلی جهات می‌تواند شبیه تمرینات ورزشی باشد، چون در هر دقیقه بیش از ۹۰ کالری می‌سوزاند. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که باید بدنتان را برایش آماده و به اصطلاح گرم کنید.

به گزارش نیوز: آیا شما هم بعد از انجام کارهای خانه تکانی احساس می‌کنید بدنتان خُرد و خمیر شده است؟ انجام تمیزکاری‌های خانه می‌تواند واقعاً سخت و خسته‌کننده باشد و کاری که ابتدا راحت شروع می‌شود و خوب هم پیش می‌رود می‌تواند در نهایت شبیه سخت‌ترین تمرینات باشگاه جلوه کند، چون تمام مفاصل و عضلاتتان درد می‌کنند. در این مطلب نکاتی برایتان داریم تا کارهای خانه را راحت‌تر انجام دهید.

اول بدنتان را گرم کنید

انجام چند حرکت ساده برای گرم کردن بدن قبل از انجام کارهای خانه شاید بی‌فایده به نظر برسد؛ اما شما باید پیش از انجام هرگونه فعالیت مدت داری، چند دقیقه‌ای برای گرم کردن بدنتان وقت بگذارید. یعنی انجام هر فعالیتی که قرار است بیشتر از ۲۰ دقیقه طول بکشد، نیاز دارد تا بدنتان را گرم کنید.

انجام کارهای مربوط به خانه تکانی از خیلی جهات می‌تواند شبیه تمرینات ورزشی باشد، چون در هر دقیقه بیش از ۹۰ کالری می‌سوزاند. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که باید بدنتان را برایش آماده کنید. سعی کنید چند تمرین کششی دینامیک برای بیدار کردن عضلات خود انجام دهید. مثلاً با بازوهایتان از هر دو جهت دایره‌های بزرگ بکشید، پاهایتان را بکشید و خم شوید و سعی کنید انگشتان پایتان را لمس کنید و سپس به سمت بالا بدن را بکشید.

این‌طور جاروبرقی بکشید

شاید به نظر نرسد اما جاروبرقی کشیدن می‌تواند سخت‌ترین بخش کارهای خانه باشد. مکرراً به جلو خم شدن و این طرف و آن طرف رفتن با جاروبرقی می‌تواند فشار زیادی به پایین کمرتان وارد نماید. بنابراین به جای اینکه از ناحیه کمر به جلو خم شوید، یک قدم به جلو بردارید تا پای جلویی‌تان از بدنتان حمایت کند، یعنی درست مانند یک تمرین لانگز سبُک. سپس پایتان را به عقب و کنار آن پای دیگر برگردانید و جاروبرقی را با خودتان به عقب بکشید. برای اینکه جاروبرقی کشیدن را مفرح‌تر و راحت‌تر کنید می‌توانید مدام پای جلویی‌تان را عوض کنید و حرکات موزون و مکرر داشته باشید!

مثل گلف بازها چیزها را از روی زمین بردارید

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که گلف بازها هر وقت که می‌خواهند توپشان را از روی زمین بردارند، یک پا را هوا می‌برند؟ علت این کار این است که بلند کردن پا کمک می‌کند کمر صاف بماند و از درد جلوگیری شود یا احتمالاً آسیب نبیند. پس این بار که چیزی خواستید از روی زمین بردارید، از یک تکیه گاه کناری استفاده کنید (گلف بازها به چوبشان تکیه می‌کنند) و یکی از پاها را بالا بیاورید و سپس خم شوید تا به کمرتان فشار وارد نشود. اگر تکیه‌گاهی نزدیکتان نبود یا کمرتان ضعیف است، به جای اینکه از کمر خم شوید، زانوها را خم کنید.

بدنتان را زیاد نکشید

اگر می‌خواهید تارعنکبوت‌ها و گرد و خاک را از سطوح بلند پاک کنید از یک نردبان کوچک پله‌دار استفاده کنید تا هیچ عضله‌ای در بدنتان کشیده نشود یا دست‌کم زیاد کشیده نشود. وقتی سطوح پایین را تمیز می‌کنید، از زانوها خم شوید، یا حتی بهتر، روی یک بالش زانو بزنید و تمیز کنید.

از محصولات شوینده‌ی مناسب استفاده کنید

محصولات پاک‌کننده‌ی مناسب باید بخش زیادی از تمیزکاری‌های خانه را برایتان انجام دهند، بنابراین نیازی نیست مقدار زیادی از آن برای تمیزکاری‌هایتان استفاده کنید. برچسب روی محصول را بخوانید تا به درستی آن را به کار ببرید و بدانید دقیقاً برای چه چیزهایی مناسب است. مثلاً برخی از پاک‌کننده‌های سطوح سخت باید چند دقیقه روی سطح بمانند و سپس تمیزکاری شوند اما برخی دیگر نیازی به صبر کردن ندارند. بهتر است خودتان در منزل پاک‌کننده‌های مناسبتان را بسازید.

هر چند دقیقه استراحت کنید

تمیز کردن کل خانه می‌تواند کار واقعاً طاقت‌فرسایی باشد، بنابراین باید کارها را تقسیم کنید. مثلاً یک روز سطوح، یک روز پنجره‌ها، یک روز آینه‌ها و کمدها و … .

علاوه بر این، شما باید بین کارها نیز استراحت کنید. ده دقیقه کارها را متوقف کنید، یک فنجان چای یا قهوه بنوشید، یک تماس تلفی دوستانه برقرار کنید یا یکی دو صفحه کتاب بخوانید و دوباره سراغ کارهایتان برگردید.

روزهای خانه‌تکانی، ورزش را حذف نکنید

هر چه مکررتر از عضلاتتان استفاده کنید، احتمال اینکه بعد از فعالیت دردناک شوند کمتر خواهد شد و کمتر ممکن است به خودتان آسیب بزنید. یوگا برای تقویت تعادل و انعطاف‌پذیری بدنی بسیار خوب است و شما برای انجام کارهای خانه به این دو ویژگی واقعاً نیاز دارید.

بر اساس وضعیت جسمانی و سلامت خودتان، کارهای خانه را برنامه‌ریزی کنید

برای شما بهترین زمان روز برای انجام کارهای خانه چه وقت است؟ به بدنتان گوش دهید و ببینید چه زمانی بهتر می‌توانید کارهای بزرگ‌تر و سخت‌تر مانند تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی را انجام دهید. شاید شما آدمی باشید که صبح‌ها، کارایی و سرعت چندانی ندارید، پس خودتان را وادار نکنید و تا عصر صبر کنید. حتی شاید روزهایی از هفته تمایلی به کار کردن نداشته باشید و نتوانید برای تمیزکاری‌ها انرژی صرف کنید. اگر انگشت‌هایتان دچار التهاب شده‌اند و مفاصلتان دردناک‌اند، برنامه را به هم بزنید و آن روز کاری نکنید.

از دیگران هم کمک بخواهید

شاید جزو افرادی باشید که دوست ندارند از کسی کمک بخواهند، خصوصاً در انجام کارهای خانه؛ اما به خاطر سلامتی‌تان هم که شده بد نیست این کار را بکنید. شما نمی‌توانید همه‌ی کارها را به تنهایی انجام بدهید و کمک خواستن هم کار بدی نیست. به بچه‌ها یاد بدهید وظایفی در خانه به عهده بگیرند و هر چقدر کم هم که می‌توانند به شما کمک کنند. از همسرتان بخواهید روزهایی که وقت آزاد دارد بخشی از کارها را انجام دهد. غرور را کنار بگذارید و از کمک خواستن نترسید.

تا جایی که می‌توانید فضای خانه را با وسایل، شلوغ نکنید

برای عده‌ای سخت است وسایل بی‌مصرفی را که سال‌هاست نگه داشته‌اند دور بیندازند، شما جزو این افراد نباشید! تمیزکاری و نظافت یک محیط مرتب و خلوت‌تر خیلی ساده‌تر از جمع و جور کردن و تمیز کردن یک فضای شلوغ و پُر از خرت و پرت است. به طور کل، هر چه محیط خانه خلوت‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید آن را تمیز نگه دارید و نیازی نیست مرتب همه‌جا را گردگیری کنید.

منبع: تبیان

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11821

برچسب ها

ثبت نظر

-