درباره پیشگیری از کرونا بیشتر بدانیم

  • کد خبر : 11728
  • 05 اسفند 1398 - 11:14
درباره پیشگیری از کرونا بیشتر بدانیم

کد خبر: ۱۴۴۳۱۳

تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ – ۰۸:۵۴

عضو کمیته کشوری کنترل کرونا ویروس، در ارتباط با وضعیت ابتلای این بیماری و راه های پیشگیری از آن، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش نیوز:  مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با تاکید بر اینکه ماسک‌های معمولی جراحی بعد از دو تا سه ساعت استفاده باید دور انداخته شوند، گفت: اگر ماسکی که از آن استفاده می‌کنید خیس شود، نه تنها از ورود ویروس‌ها جلوگیری نمی‌کند، بلکه شانس ابتلاء به بیماری را افزایش می‌دهد.

وی درباره مواقع استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری، افزود: اگر فردی علائم بیماری را در خود مشاهده می‌کند باید حتماً از ماسک استفاده کند، همچنین اگر به بیمارستانی مراجعه می‌کنید که در آن بیمار مبتلا به کرونا وجود دارد حتماً از ماسک استفاده کنید اما برای ملاقات افراد معمولی ملزم به استفاده از ماسک نیستید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره استفاده از ماسک یادآور شد: برای محاوره‌های کوتاه مدت مردم عادی استفاده از ماسک‌های جراحی ساده ارزان قیمت مناسب است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک N۹۵ برای مردم عادی توصیه نمی‌شود، یادآور شد: استفاده از این نوع ماسک تنها برای افرادی همچون مبتلایان و پرستارانی که با فرد مبتلا ارتباط مستقیم دارند ضروری است.

ویروس کرونا روی اشیا و سطوح چند ساعت زنده می‌ماند

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا، افزود: ویروس کرونا بر روی اشیا و سطوحی همچون میز دانش آموزان در مدارس و سالن‌های غذاخوری می‌تواند بین سه ساعت تا ۹ روز باقی بماند به همین خاطر ضروری است شهروندان سطوح اطراف خود همچون پیشخوان مغازه‌ها را روزی یکبار با مواد ضد عفونی کننده پاکیزه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: ضروری است افراد مرتب دست‌های خود را با آب و صابون شست و شو کنند و برای پاکیزه نگه داشتن وسایل شخصی خود همچون گوشی موبایل از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری، با اشاره به نگرانی‌های مردم درباره دست زدن به دستگیره‌های اتوبوس، مترو، تاکسی و وسایل نقلیه عمومی اظهار کرد: آلودگی این سطوح بستگی به این دارد که دست فردی که قبل از شما از آن دستگیره استفاده کرده آلوده به ویروس بوده است یا خیر.

بعد از لمس دستگیره وسایل نقلیه از اسپری ضدعفونی استفاده کنید

مردانی اضافه کرد: متأسفانه هنوز اکثر مردم نسبت به ضرورت شست و شوی دائمی دست‌های خود با آب و صابون آگاهی ندارند و به همین خاطر از مردم می‌خواهیم که اگر در وسایل نقلیه عمومی با دستگیره‌ها تماس داشتند، به وسیله یک اسپری ضدعفونی کننده حاوی الکل که قیمت مناسبی دارد و در اکثر داروخانه‌ها موجود است، دست‌های خود را ضد عفونی کنند.

وی تاکید کرد: افراد حتماً به محض ورود به منزل، قبل از دست زدن به وسایلی همچون کنترل تلویزیون و دستگیره یخچال نسبت به شست و شوی دستانشان اقدام کنند.

۸۰ درصد موارد ابتلاء به کرونا بدون علامت است

مردانی درباره میزان مرگ و میر این بیماری، توضیح داد: کرونا بیماری ترسناکی نیست؛ ۸۰ درصد موارد ابتلاء به کرونا بدون علامت است، یعنی ممکن است خیلی از افراد این بیماری را گرفته و بهبود هم یافته باشند اما از ابتلاء به آن بی خبر باشند.

عضو کمیته کشوری کنترل کرونا ویروس، ادامه داد: ۲۰ درصد باقی مانده ممکن است علائم این بیماری را مشاهده کنند که عمده آن‌ها با نشانه‌های یک سرماخوردگی بدون عارضه مانند تب، سرفه، آب ریزش بینی مختصر مواجه می‌شوند که معمولاً پس از سه تا پنج روز خود به خود بهبود می‌یابند.

مردانی اضافه کرد: اما ۲.۵ درصد از این ۲۰ درصد راهی بیمارستان‌ها شده و بستری می‌شوند؛ ثابت شده است که اگر فرد مبتلا به کرونا به علت سینه پهلو یا ذات الریه بستری شود حدود ۱۳ درصد احتمال دارد که جان خود را از دست بدهد.

وی افزود: از بین افراد مبتلا که کارشان به بستری در بیمارستان کشیده، اگر فردی بیماری اش به قدری شدید شود که نیازمند انتقال به آی سی یو باشد ۳۰ درصد ممکن است دچار مرگ شود.

مردانی تاکید کرد: این بدان معناست که مرگ و میر فقط در موارد شدید رخ می‌دهد و در موارد خفیف مرگ و میر اتفاق نمی‌افتد.

وی یادآور شد: اگر به کرونای خفیف مبتلا باشد، با استراحت، مصرف مایعات و مرکبات بهبود می‌یابد.

چرا نگرانی‌های جهانی نسبت به کرونا ویروس جدید بیشتر است

مردانی درباره علت تفاوت واکنش‌های جهانی نسبت به کرونا ویروس جدید و ویروس آنفلوانزای H۱N۱ توضیح داد: شیوع آنفلوانزای فصلی، در شروع پاییز و زمستان در تمام اعصار برای پزشکان، پرستاران و مردم قابل انتظار بوده است اما این بیماری یک بیماری جدید است و اصلاً کسی شیوع آن را پیش بینی نمی‌کرد.

وی ادامه داد: کسی انتظار نداشت چنین ویروسی شایع و باعث مرگ افراد زیادی شود و نتوان برای مهار آن از واکسن و یا درمان خاصی استفاده کرد و کشوری همچون چین را که یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان است درگیر کرده و باعث ضرر آن شود؛ با توجه به این شرایط، این بیماری برای مردم جهان غیرمنتظره بوده و همه در حال کوشش برای از بین بردن این تهدید جهانی اند.

مردانی در پایان، با اشاره به شیوع بیماری سارس به وسیله ویروس کرونا در سال‌های پیش و مهار آن پس از یکسال ابراز امیدواری کرد که این بیماری نیز هرچه زودتر در دنیا مهار شود.

منبع: مهر

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11728

ثبت نظر

-