انتقاد اتحادیه اروپا به شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی

  • کد خبر : 11509
  • 05 اسفند 1398 - 2:43
انتقاد اتحادیه اروپا به شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی

به گزارش نیوز به نقل از فارس؛ جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی اسرائیلی‌ها در اراضی اشغالی خواستار تجدیدنظر این رژیم در طرح ساخت هزاران واحد یهودی‌نشین در قدس شرقی شد.

طبق گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، بورل طی بیانیه‌ای با تأکید بر اینکه اقدامات رژیم اسرائیل در ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در قدس شرقی طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است، گفت: «همانطور که اتحادیه اروپا به وضوح در مناسبات بسیار زیادی از جمله اختتامیه‌های شورای اروپا بیان کرده است، چنین اقداماتی (شهرک‌سازی رژیم اسرائیل)، پیوند جغرافیایی و سرزمینی بین اورشلیم (قدس) و بیت لحم را قطع می‌کند، جامعه فلسطینیانی که در این مناطق زندگی می‌کنند را منزوی می‌کند و امکانپذیری راه‌حل دو دولتی را تهدید می‌کند».

اظهارات بورل در واکنش به اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل بوده است که در فاصله دو هفته مانده به انتخابات پارلمانی، گفت که هزاران واحد صهیونیست‌نشین جدید در قدس شرقی احداث خواهد کرد.

وی همچنین ادعا کرد که مسئولان این رژیم قصد دارند دو هزار و دویست واحد مسکونی جدید را در شهرک «بنیت» واقع در ارتفاعات «ابوغنیم» احداث کنند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: «شهرک‌ها طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است. اتحادیه اروپا هیچ‌گونه تغییرات در مرزهای قبل از ۱۹۶۷ از جمله در ارتباط با اورشلیم را به رسمیت نمی‌شناسد مگرآنکه به توافق طرفین رسیده باشد. ما از اسرائیل می‌خواهیم در این طرح‌ها تجدیدنظر کند».

روز جمعه هفته گذشته، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با «ریاض المالکی» وزیر امور خارجه فلسطین درباره طرح آمریکایی «معامله قرن» دیدار و گفت‌وگو کرد و بر تداوم تعهد اتحادیه اروپا برای راه‌حل دو دولتی که بر اساس مذاکره حاصل شود، تأکید کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیش از ۶۰۰ هزار شهرک‌نشین صهیونیست در کرانه باختری و قدس در میان سه میلیون فلسطینی اقامت دارند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11509

ثبت نظر

-