با مادر شدن ابتلا به سرطان و مداوای زودتر ام اس را کاهش دهید

  • کد خبر : 11213
  • 04 اسفند 1398 - 17:24
با مادر شدن  ابتلا به سرطان و مداوای زودتر ام اس را کاهش دهید

کد خبر: ۱۴۴۲۳۸

تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۴:۰۵

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فواید شگفت انگیز بارداری اشاره کرد و گفت: بارداری دارای فواید متعددی از جمله کاهش ابتلا به سرطان، مداوای زودتر بیماری ام اس، افزایش قدرت بازسازی سلول های کبدی و جوان سازی سلول‌های پایه (استم سل) در مادران می شود.

به گزارش نیوز: دکتر محمداسماعیل اکبری اظهار داشت: این موارد برگرفته از مطالعات محققان و فعالیت های پژوهشی بوده و زنان ایرانی به دور از باورهای غلط، باید به آن توجه جدی تری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه احتمال عود بیماری ام اس در زمان بارداری بسیار کاهش پیدا می‌کند، بیان داشت: کسانی که مبتلا به بیماری ام اس هستند وقتی باردار می‌شوند، زودتر مداوا می شوند.

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: سلول‌های کبدی قدرت بازسازی دارند و در زمان بارداری این قدرت چند برابر می‌شود. بازسازی سلول در باروری به معنی افزایش تعداد سلول‌ها نیست بلکه زنان باردار دارای سلول های قدرتمند می شوند و این کار کمک بسیار زیادی در پاسخگویی به نیازهای آنان، می‌کند.

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بارداری به طور طبیعی سبب کاهش سرطان از جمله سرطان پستان در زنان می‌شود.

اکبری با اشاره به اینکه مادران بارداری که ۲ سال به کودک خود شیر بدهند، روند کاهشی ابتلا به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند، گفت: براساس مطالعه انجام شده، اثبات شد که شیردهی ۲ ساله هر فرزند، بالاترین رقم محافظتی را برای مادران فراهم می آورد.

فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با اشاره به اینکه خون جوان در جنین منجر به تغییر سلول استم سل (سلول پایه) در مادران می شود، گفت: این سلول ها با بارداری جوان می شوند و این موضوع در سلامت اغلب اعضای بدن موثر است.

وی، یکی دیگر از فواید بارداری را زیبایی بیشتر زنان اعلام کرد و گفت: بارورهای غلطی در این زمینه وجود دارد که باید اصلاح شود. با جوان سازی سلول های پایه، زنان زیباتر شده و از خطر پیری زودرس در امان می‌مانند.

مشاور عالی وزیر بهداشت تاکید کرد که تامین ریزمغزی های مناسب از جمله اسیدفولیک، آهن، ویتامین D و روی و داشتن روحیه شاد در زنان از مهمترین عوامل رسیدن به فواید فراوان بارداری است که باید مورد توجه جدی قرار گیرند.

وی افزایش باروری در کشور را از واجبات کشور اعلام کرد و گفت: با کاهش این روند، جمعیت ما در حال پیر شدن است که مسؤولان باید با اقدامات مناسب جلوی آن را بگیرند.

منبع: نیوز

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11213

برچسب ها

ثبت نظر

-