استفاده از ماسک ضروری است؟

  • کد خبر : 11086
  • 04 اسفند 1398 - 15:03
استفاده از ماسک ضروری است؟

کد خبر: ۱۴۴۲۲۴

تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ – ۱۲:۳۸

این روزها تهیه انواع ماسک به علت شیوع ویروس کرونا برای بسیاری از شهروندان به یک دغدغه تبدیل شده و همه در پی تهیه این محصول بهداشتی هستند.

به گزارش نیوز: هم اکنون بسیاری از مردم یزد، ماسک بر چهره زدند و با حساسیت بسیار بالایی برای مقابله با ویروس کرونا از خود مراقبت می کنند که این خود موجب افزایش تقاضای این محصول و در نتیجه، کمبود و افزایش قیمت آن شده است.

همچنین اگر سری به ادارات دولتی بزنی چهره بسیاری از کارمندان را ماسک دار می بینی؛ این ماسک زدن ها گاهی موجب ایجاد استرس و نگرانی در جامعه می‌شود و این در حالیست که بسیاری از شهروندان در زمینه زمان استفاده از ماسک آگاهی کافی ندارند.

به گفته مسوولان، باورهای نادرست درباره استفاده از ماسک در بین مردم، سبب افزایش تقاضا برای خرید آن شده است.

بررسی میدانی خبرنگار نیوز از سطح شهر یزد و داروخانه ها بیانگر حضور زیاد افراد برای تهیه ماسک است به طوریکه تقریبا از هر ۱۰ مشتری داروخانه‌ها، هشت نفر درخواست ماسک دارند و اغلب مراجعه‌کنندگان هم مدعی هستند که برای این امر به تعداد زیادی از داروخانه‌های سطح شهر سرزده‌ اما موفق به تهیه آن نشده اند.

اکنون هیچ موردی از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در استان یزد  گزارش نشده اما هراس از آن به میزانی رسیده است که تقاضا برای خرید ماسک پزشکی در روزهای گذشته در  استان افزایش یافت.

افزایش یکباره تقاضا برای خرید و استفاده از ماسک در حالی است که مسوولان وزارت بهداشت و پزشکان متخصص بارها تاکید کرده اند استفاده از ماسک تنها برای بیماران و کادر پزشکی و درمانی و یا برای حضور در اجتماعات و نزد افراد بیمار ضروری است و برای همگان و در شرایط عادی نیازی به استفاده از آن نیست و شهروندان باید مراقب سودجویان باشند.

ماسک مورد نیاز مردم در اختیار مراکز بهداشتی قرار می‌گیرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به خبرنگار نیوز گفت: قرار شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ماسک را از کارخانجات تولیدکننده به صورت مستقیم خریداری و در اختیار مراکز درمانی کشور قرار دهد.

دکتر محمدرضا دهقان افزود: طبق دستور وزارت بهداشت، واحدهای تولید داخل، حق فروش ماسک به هیچ واحدی را ندارند و تنها باید در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد و خروج هرگونه تجهیزات پزشکی باید با هماهنگی وزارت بهداشت انجام شود.

وی تصریح کرد: همچنین قرار است امروز تعداد درخواست ماسک مورد نیاز استان در اختیار مرکز بهداشت این خطه قرار گیرد تا در مراکز درمانی استان توزیع شود.

توزیع رایگان ماسک در مراکز درمانی استان به بیماران نیازمند 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: کسانی که به مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه کنند و نیاز به ماسک داشته باشند به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

دکتر دهقان علت نبود ماسک  در برخی از مراکز توزیع را تقاضای بالا و خرید بیش از نیاز برخی افراد بیان کرد و افزود: شهروندانی که نیاز دارند نسبت به تهیه آن اقدام کنند. 

استفاده از ماسک برای همگان و در حالت عادی ضروری نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: از نظر بهداشتی، استفاده از ماسک برای همگان و در حالت عادی ضروری نیست و فقط کادر پزشکی به آن نیاز دارد.

دکتر دهقان افزود: افراد سالم نیاز به ماسک ندارند بلکه خود ماسک کانون آلودگی است در حقیقت افرادی که دارای مشکل هستند باید استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد: مردم نگران نباشند و تنها مسائل بهداشتی را رعایت کنند توصیه اولیه ما استفاده از ماسک نیست بلکه شستشوی دست و صورت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: ماسک فیلتردار نیز که برخی افراد اصرار بر تهیه آن دارند فقط برای کادر پزشکی آن هم در مواقع ضروری که به صورت مکرر و مستقیم با بیمار در تماس است نیاز است.

وی اضافه کرد: این نوع ماسک موجب تنگی نفس می‌شود بنایراین افرادی که نیاز ندارند از این نوع ماسک استفاده نکنند.

هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در استان گزارش نشده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد  افزود: تا این لحظه هیچ مورد قطعی  مبتلا به بیماری کرونا در استان مشاهده نشده است.

وی خاطر نشان کرد: در برخی از شبکه های و فضای مجازی خبرهایی از مشاهده افراد مبتلا به ویروس کرونا در استان منتشر شده که این صحت ندارد؛ اینها افرادی مشکوک به این بیماری بودند که آزمایش گرفته شده و به تهران ارسال شده است.

بازرسی از مراکز عرضه ماسک / برخورد با متخلفان

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد هم به خبرنگار نیوز گفت: بازرسی از واحدهای مراکز عرضه ماسک به صورت مستمر در دستور کار این سازمان قرار دارد.

علی افشارپور خاطر نشان کرد: در زمینه ماسک جلسات مشترکی با تعزیرات حکومتی ، اتاق اصناف، مراکز بهداشتی و دیگر سازمان مرتبط برگزار شده زیرا احتمال افزایش قیمت، کم‌فروشی و یا احتکار این اقلام وجود دارد ،لذا اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر تخلفی از واحد عرضه ماسک در استان در زمینه گران فروشی، کم فروشی یا عدم عرضه مشاهده شود با آن برخورد قاطع می شود زیرا سلامتی افراد مهم است.

افشارپور افزود: شهروندان در صورت مشاهده تخلف در زمینه ماسک در استان حتما با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند که در اسرع وقت با آنها برخورد شود.

طبق گفته رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، بر اساس آخرین نتایج آزمایش های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید از نظر ابتلا به ویروس کووید۱۹( کرونای جدید) بر اساس شواهد آزمایشگاهی، تا امروز قطعی شده و دو بیمار جدید از این افراد جان خود را از دست دادند.

منبع: نیوز

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11086

برچسب ها

ثبت نظر

-