صندوق پس انداز یکم با کسری منابع مواجه است

  • کد خبر : 11026
  • 04 اسفند 1398 - 13:45

به گزارش نیوز به نقل از تسنیم، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی با یادآوری این‌که بانک مسکن برای ۱۴۰ هزار واحد طرح ملی مسکن تسهیلات پرداخت می‌کند، اظهار کرد: در این مرحله حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم که طی امسال و سال آینده پرداخت خواهد شد.

وی با بیان این‌که سهمیه‌بندی سازندگان در طرح ملی مسکن در حال انجام بوده و تا امروز برای حدود ۱۰۰ هزار واحد تعیین سهمیه شده است، افزود: در حال امضای شیوه‌های مربوطه با سازندگان هستیم.

وی گفت: سعی کرده‌ایم روش‌های متعددی برای تامین مالی این طرح پیش بینی کنیم؛‌به‌عنوان مثال از محل منابع صندوق توسعه ملی در بافت های فرسوده با نرخ سود ۹ درصد تسهیلات را به سازندگان پرداخت می‌کنیم. از محل اوراق حق تقدم نرخ سود در بافت‌های فرسوده ۱۶٫۵ درصد و نرخ سود تسهیلات بدون سپرده ۱۸ درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این‌که دارندگان حساب صندوق پس‌انداز یکم در اولویت استفاده واحدهای احداثی طرح ملی مسکن هستند، تصریح کرد:‌ نرخ سود برای این افراد در بافت‌های فرسوده ۶ و سایر مناطق ۸ درصد است.

رحیمی‌انارکی با اعلام این‌که بالاترین سقف تسهیلات برای فناوری‌های نوین ۱۷۰ میلیون تومان و برای زوجین در صندوق پس‌انداز یکم ۱۶۰ میلیون تومان است، یادآور شد: با توجه به این‌که صندوق پس‌انداز یکم با کسری منابع مواجه است، باید برای هرگونه افزایش سقف وام منوط به آن است که راهکارهای تامین کسری منابع را پیش‌بینی کنیم.

وی ادامه داد: با استمهال ۷ ساله اقساط تسهیلات مسکن مهر تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان را می‌توانیم تامین کنیم.

وی با اشاره به این‌که مانده صندوق پس‌انداز یکم حدود ۴۲۰۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد:‌ تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم پرداخت شده است، یعنی سه برابر مانده صندوق. این مابه‌التفاوت از محل بازپرداخت اقساط این صندوق و البته بخش عمده آن از محل اقساط مسکن مهر تامین شده است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این‌که صندوق پس‌انداز یکم ورشکسته نمی‌شود، گفت:‌ «تا سال ۱۴۰۲ اقساط مسکن مهر به این مطلب اختصاص پیدا خواهد کرد. اقساط وصولی از محل صندوق یکم می‌تواند از پس بازپرداخت تسهیلات بر بیاید.»

رحیمی‌انارکی با یادآوری این‌که یک مقدار ورودی‌های جدید صندوق پس‌انداز یکم به دلیل افزایش قیمت مسکن با شیب ملایمی می‌آیند، افزود: استفاده از تسهیلات صندوق یکم در مقایسه با سال‌های گذشته به طور میانگین ۲۰ درصد کاهش یافته است. بیشترین کاهش در تهران اتفاق افتاده که دلیل آن افزایش قیمت مسکن طی دو سال اخیر بوده است.

وی با اشاره به انصراف برخی از سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز یکم، بیان کرد: از مجموع ۶۵۰ هزار حساب افتتاح شده در صندوق مذکور، حدود ۱۱۰ هزار بسته شده و بدون این‌که تسهیلات دریافت کنند، خارج شده‌اند. در حال حاضر نیز حدود ۳۴۰ هزار حساب زنده در این صندوق داریم و تاکنون ۱۴۰ هزار واحد از این محل خریداری شده است. همچنین ۱۸۰ هزار حساب به دلیل استفاده از تسهیلات بسته شده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=11026

ثبت نظر

-