تورم کانادا به ۲.۴ درصد افزایش پیدا کرد

  • کد خبر : 10929
  • 04 اسفند 1398 - 11:33

متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۴ درصد رسید که این نرخ تورم ۰.۱ درصد بیشتر از انتظار بازار و بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از می سال قبل تاکنون بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بنزین با ۱۱.۲ درصد بوده است. تورم سبزیجات نیز پنج درصد و مواد غذایی ۳.۲ درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به لوازم منزل با منفی ۰.۶ درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۰.۳ درصد بوده است.

 بر مبنای ماهانه، نرخ تورم ماه ژانویه ۰.۳ درصد بوده که ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل این کشور است.

جاش نای، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه «آر بی سی اکونومیکس» گفت: فکر می‌کنم آمار جدید تورم باعث شود مسئولان بانک مرکزی کمی نگران شوند، چراکه نرخ تورم اندک اندک از سطح دو درصدی فاصله گرفته اما رشد در سطح ضعیفی باقی مانده است.

بانک‌مرکزی کانادا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته است نرخ تورم را در محدوده دو  درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده است. این بانک پیش‌تر اعلام کرده بود با توجه به ثبات نسبی شاخص‌های کلان اقتصادی در مقطع فعلی برنامه‌ای برای کاهش بیشتر نرخ بهره ندارد. با این حال باید منتظر ماند و دید که با افزایش اخیر تورم، این بانک چه تصمیمی در خصوص نرخ بهره خواهد گرفت.

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژانویه بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح دو درصد باقی مانده است.


این مطلب برایم مفید است
۰


نفر
این پست را پسندیده اند

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=10929

ثبت نظر

-