ویروس کرونا؛ کدام ماسک‌ها احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهند؟

  • کد خبر : 10851
  • 04 اسفند 1398 - 9:47
ویروس کرونا؛ کدام ماسک‌ها احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهند؟

کد خبر: ۱۴۴۱۷۶

تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ – ۰۸:۵۱

برخی متخصصان بر این باورند که استفاده از برخی ماسک‌های مخصوص احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهند.

به گزارش نیوز:  گسترش ویروس کرونا باعث شده افراد تمایل زیادی به استفاده از ماسک داشته باشند و در نتیجه، ماسک‌های تنفسی اکنون در صدر لیست پرفروش‌ها قرار دارند. اما شواهد کمی وجود دارد که ماسک‌ها بتوانند در خارج از محیط بالینی از ابتلا به ویروس‌ها جلوگیری کنند.

دکتر منال محمد، مدرس میکروبیولوژی پزشکی در دانشگاه وست مینستر می‌گوید: ویروس‌ها به طور عمده توسط قطرات خارج شده از دهان افراد آلوده گسترش می‌یابند که می‌توانند تا ۶ برابر سریع تر حرکت کنند؛ بنابراین ماسک‌های جراحی برای جلوگیری از ابتلا موثر واقع نشده و تنها ماسک‌های ضخیم‌تر از جمله ماسک‌های فیلتر دار و FFP که دارای سه لایه محافظت هستند که می‌توانند محافظ بدن باشند.

«دکتر محمد» و «نیک مور» متخصص صنعت حفاظت شخصی، میزان تاثیرگذاری ماسک‌ها بر محافظت از انتقال ویروس‌ها را بررسی و ارائه کرده‌اند:

ماسک جراحی سه تایی

این ماسک‌ها تنها می‌توانند از ورود قطرات آب به دهان افراد جلوگیری کنند و مانع از عبور ذرات ریز از جمله ویروس‌ها نمی‌شوند. برخی ویروس‌ها مانند آنفلوانزا می‌توانند از طریق چشم نیز فرد را آلوده کنند و این ماسک‌ها با قرار دادن چشم‌ها در معرض دید، احتمال آلوده شدن افراد را افزایش می‌دهند. هم چنین این ماسک‌ها به طور مداوم باید تعویض شوند که این موضوع کارآمدی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

ماسک کاسه‌ای فیلتردار

این ماسک‌ها که با نام FFP۲ شناخته می‌شوند، دارای یک فیلتر ضخیم کاغذی هستند که بعد از یک روز استفاده باید تعویض شوند.

نیک مور می‌گوید: این ماسک نمی‌تواند به طور کامل مانع از ورود ویروس‌ها شود.

لازم به ذکر است که هیچ ماسکی نمی‌تواند از مردانی که ریش دارند محافظت کند؛ چرا که ریش آن‌ها مانع از قرار گرفتن درست و محکم ماسک روی بینی و دهان می‌شود.

افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستند به دلیل وجود محفظه تنفسی روی این ماسک ممکن است دیگران را آلوده کنند.

 

ماسک FFP۳

این ماسک که با داشتن دو فیلتر در دو طرف و یک شیر خروجی در وسط، از بالاترین درجه محافظت برخوردار است و می‌تواند از عبور آلودگی‌ها و ویروس‌ها جلوگیری کند. این ماسک‌ها تا ۹۹ درصد می‌توانند از ورود ویروس‌ها جلوگیری کنند.

 

ماسک گاز با عینک داخلی

این ماسک دارای دو فیلتر گاز و یک عینک داخلی است، اما با وجود امکانات فراوانش، توان جلوگیری از انتقال ویروس‌ها را ندارد.

 

ماسک مشبک توری

این ماسک بر خلاف ماسک‌های دیگر، دارای شبکه‌های مشبک‌ در لایه خارجی است. در نتیجه لایه داخلی آن نازک‌تر و انعطاف پذیرتر است و این امر استفاده از ماسک و تنفس را راحت‌تر می‌کند.

این ماسک می‌تواند از شما در برابر دریافت ویروس محافظت کند، اما اگر به ویروس مبتلا باشید ممکن است دیگران را مبتلا کنید.

ماسک تاشو سبک

این ماسک با داشتن قابلیت تا شدن و همچنین توانایی بالایی که برای حفاظت در برابر آلودگی‌ها و ویروس‌ها دارد، برای استفاده بسیار مناسب است. اما اگر به ویروس مبتلا باشید ممکن است دیگران را آلوده کنید.

 

ماسک FFP۱

این ماسک که استفاده از آن بسیار فراگیر است، تنها توان جلوگیری از عبور ذرات غیر سمی را دارند و برای جلوگیری از ورود ویروس‌ها مناسب نیستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=10851

برچسب ها

ثبت نظر

-