ممنوعیت ۱۶۰۰ ردیف تعرفه‌ای

  • کد خبر : 10407
  • 03 اسفند 1398 - 16:38
ممنوعیت ۱۶۰۰ ردیف تعرفه‌ای
به گزارش نیوز،

 رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های فنی و مهندسی با محوریت رونق تولید با بیان اینکه امسال رونق تولید برای تمامی بخش‌های اقتصادی یک ضرورت به شمار می‌رود گفت: امسال رونق تولید یک سال حماسی را سپری کرده و صنعتگران و تولیدکنندگان از ابتدای سال خودشان را در جبهه اقتصادی قرار داده‌اند.

اخبار اقتصادی- او گفت: اوایل امسال یک نمایشگاه با همین محوریت برای عرضه تولیدات و توانمندی‌ها برگزار شد و این نمایشگاه هم برای عرضه توانمندی‌ها برگزار شده است و این نمایشگاه نشان می‌دهد که ما چه توانمندی‌هایی در چه حوزه‌هایی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برنامه‌های اجرایی مختلفی را تدوین کرده‌ایم و امسال فرصت داریم که بتوانیم راهکار‌های مختلفی را برای حوزه‌های رونق تولید ارائه دهیم و توجه خود را به تولید داخل بیشتر کنیم.

رحمانی افزود: اولین برنامه ما افزایش اشتغال است و تاکنون چند برنامه تدوین و اجرایی شده و ما مردم را در جریان قرار خواهیم داد و یک نوع اعلان در این حوزه درخواست داده‌ایم.

او با بیان اینکه در سال ۹۷، ۱۲ میلیارد دلار واردات را نسبت به سال ۹۶ کاهش داده‌ایم گفت: طبق برنامه توانمند کردن حوزه ساخت سعی داریم ۱۰ میلیارد دلار واردات را هم امسال کاهش دهیم و تبدیل به یک برنامه ساخت در این حوزه کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: خوشبختانه تولیدکنندگان ما در این بخش خوب به پای کار آمده‌اند و با روح جدیدی که در این حوزه دمیده شده و با انگیزه‌های قوی که در عرصه‌های مختلف ایجاد شده است شاهد میز‌های ساخت قوی‌تری خواهیم بود.

رحمانی بیان کرد: بخشی از تولیدات را نمی‌توانیم اعلام کنیم، اما این را می‌توان گفت که ما در تمامی بخش‌های مختلف توانسته‌ایم توان ساخت خود را افزایش دهیم و هر کالایی که امکان ساخت آن وجود داشته باشد واردات آن را ممنوع کرده‌ایم و طبق برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته است ظرفیت‌های خوبی را در تمامی بخش‌ها ایجاد کرده‌ایم.

او افزود: در حوزه‌های مختلف ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و توانمندی ما بیش از نیاز ما است به طوری که در حوزه‌های مختلف مانند فولاد توانسته‌ایم به ظرفیت‌های خوبی برسیم و امروز هم همکاری‌های خود را با قرارگاه خاتم الانبیاء جهت افزایش تولیدات فولاد منعقد شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه فولاد مشکلاتی وجود داشت که این مشکلات تبدیل به گلوگاه‌هایی برای ما شده بود، اما امسال با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم این گلوگاه‌ها را برطرف کرده‌ایم.

رحمانی با اشاره به اینکه در گذشته یکی از مشکلات و معضلات ما تولید لاستیک‌های سنگین بود گفت: سال گذشته تنها ۳۰ درصد تولید لاستیک‌های سنگین داشتیم که امسال توانستیم تولیدات در این حوزه را به ۵۵ درصد افزایش دهیم و البته این موضوع را هم باید اعلام کرد که ما در بخش تولید لاستیک خودرو‌های سواری به خودکفایی رسیده‌ایم.

او گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری نباید در برخی از تولیدات توجیه اقتصادی ملاک باشد و ما این صحبت را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و بیشتر به حوزه ساخت تکیه کرده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون در حوزه فولاد تقریباً به خودکفایی رسیده‌ایم و واحد‌های تولیدی و تجهیزات در این بخش را توانسته‌ایم به دست بیاوریم.

رحمانی با اشاره به اینکه در برخی از حوزه‌ها ما به گونه‌ای وابسته بودیم که خود مسئولان هم باور نمی‌کردند که ما در این بخش‌ها به خودکفایی برسیم، اما ما با اقداماتی که در این حوزه انجام داده‌ایم و با کار‌های جهادی و انقلابی توانستیم در کنار نهضت ساخت داخل برنامه‌های دیگری هم برای افزایش صادرات انجام دهیم.

او ادامه داد: وضعیت مالی کشور در شرایط جدیدی به سر می‌برد و ما باید سعی کنیم با ایجاد زیرساخت‌ها و در کنار ستاد تسهیل مراکز حمایت از ساخت داخل را راه‌اندازی کنیم تا هم توانمندیمان در این بخش افزایش یابد و هم بتوانیم تولیدات ساخت داخل را افزایش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: هر کجا ساخت داخل انجام می‌شود ما واردات آن را مدیریت خواهیم کرد به طوری که سال گذشته شاهد کاهش ۳۱ درصدی واردات بودیم که البته در برخی از جا‌ها ما نشتی‌هایی داشتیم به طوری که برخی از شرکت‌های رسمی اقدام به واردات می‌کردند که ما به زودی جلوی آن‌ها را خواهیم گرفت.

رحمانی اظهار کرد: امسال هم ۱۶۰۰ ردیف تعرفه‌ای را ممنوع کردیم تا شرکت‌های مختلف در این حوزه بتوانند در بخش‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنند.

او افزود: برنامه‌های مختلفی را برای تقویت ساخت داخل داریم که البته برخی اعلام می‌کنند که ساخت داخل قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد که در همین زمینه اعلام می‌کنم که ۵۰ درصد از قیمت تمام شده کالا‌ها با تولید ساخت داخل کاهش می‌یابد و ما سعی خواهیم کرد در این حوزه حمایت قوی و قدرتمندی را از ساخت داخل انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: ما حدود یک، چهارم تا یک، پنجم از تولیدات شرکت‌های خارجی را می‌توانیم در داخل انجام دهیم که در این بخش از تمامی شرکت‌های تولیدی و ساخت داخل حمایت خواهیم کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=10407

ثبت نظر

-