عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت در فکر کاهش بیشتر تولید نفت

  • کد خبر : 10363
  • 03 اسفند 1398 - 14:50

به گزارش ایسنا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت در میان بزرگترین تولیدکنندگان نفت عضو اوپک قرار دارند و به اتفاق یکدیگر بیش از نیمی از ظرفیت تولید اوپک را تشکیل می‌دهند. روزنامه وال استریت ژورنال خبر مذاکرات این سه کشور برای کاهش بیشتر تولید را به نقل از منابع آگاه گزارش کرد.

این مذاکرات سه جانبه خارج از چارچوب گروه اوپک پلاس صورت گرفته که روسیه از اعضای آن است. این گروه در چهار سال گذشته با محدودیت عرضه نفت به مدیریت بازار و مقابله با اشباع عرضه پرداخته است.

از سال ۲۰۱۷ که اوپک و متحدانش از جمله روسیه کاهش تولید نفت را به منظور تقویت قیمتها آغاز کردند، عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده اوپک است همواره با هماهنگی روسیه اقدام کرده و تصمیمات مشترک درباره سیاستهای تولید گرفته است. تاکنون روسیه اگرچه همواره موضع خود را در آخرین لحظات اعلام می‌کرد اما با کاهش تولید همراهی کرده بود.

با این حال به نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا که به تقاضا برای نفت آسیب زده، در اتحاد عربستان سعودی و روسیه شکاف انداخته است و شرکا درباره نحوه واکنش به افت اخیر قیمتهای نفت دچار اختلاف نظر شده‌اند.

در حالی که عربستان سعودی خواستار کاهش بیشتر تولید نفت در سه ماهه دوم برای مقابله با اشباع عرضه و افت قیمتها است، روسیه رغبتی به کاهش بیشتر تولید ندارد و در بازبینی پیشنهاد کمیته فنی گروه اوپک پلاس برای کاهش تولید ۶۰۰ هزار بشکه در روز تعلل کرده و هفته‌هاست از پاسخ مستقیم خودداری کرده است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز پنج شنبه از پاسخ مستقیم طفره رفت و اعلام کرد روسیه هنوز تصمیمی نگرفته و به مذاکرات با شرکایش ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی تاثیر ویروس کرونا بر تقاضا برای نفت را به “خانه‌ای در آتش” تشبیه کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=10363

ثبت نظر

-